۸۰۰ روستا در استان اردبیل با مشکل آب آشامیدنی مواجه است

توضیحات:

 • فرامرز بهنژاد در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با روستاهای بهره‌مند از آب آشامیدنی عنوان کرد: حدود ۸۰ درصد روستاهای استان اردبیل از نعمت آب آشامیدنی برخوردار هستند که این شرایط نسبت به اوایل انقلاب که زیر ۵ درصد مردم از آب آشامیدنی بهره مند بودند و مردم از راه‌های دور آب مورد نیاز خود را تأمین می‌کردند پیشرفت‌های چشمگیر و بسیار بالایی کرده است.

  وی افزود: در حال حاضر ۱۰۰ در صد جمعیت شهری و ۸۰ درصد روستاهای استان از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند و این امر یک نوع توقعی در مردم ایجاد کرده است که البته توقع به جایی است و این تمامی این پیشرفت‌ها بخاطر بالا رفتن تلاش‌ها و خدماتی بوده که بعد از انقلاب صورت گرفته است.

  مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تصریح کرد: بحثی که در این میان مطرح است پرداختن به مساله مهم سد است، در اوایل انقلاب ما سدی نداشتیم یعنی آب که از منابع چشمه یا چاه تأمین می‌شد حالت میان مدت داشت، به طور مثال در منطقه‌ای از اردبیل که در ۶۰ متر حفر چاه به آب می‌رسیدیم اکنون در آن منطقه در ۱۲۰ متر به آب می رسیم ولی تأمین آب آشامیدنی سالم از سد این مشکلات را ندارد و پایدار است و باعث حفظ منابع زیر زمینی نیز می‌شود.

  بهنژاد با اشاره به وجود مشکلات آب شرب در برخی از مناطق استان تصریح کرد: ما در استان در شهرستان بیله سوار روستایی داریم به نام نظر علی بلاغی که اصلاً آب ندارد و چشمه‌ای که در گذشته آب آشامیدنی این روستا و روستای همجوار را تأمین می‌کرد به علت اختلاف دو روستا و خشکسالی آن هم خشک شده و ما مجبوریم آب اهالی این روستا را با تانکر آب رسانی سیار تأمین کنیم که این شرایط برای اهالی روستا بسیار سخت است.

  وی با اشاره به انشعابات غیر قانونی در حوزه آب گفت: متأسفانه در روستاهای استان اردبیل انشعابات غیر قانونی و غیر مجاز بسیار گسترش یافته است که این عامل در تشدید مشکل آب روستایی خیلی تأثیرگذار است.

  مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اضافه کرد: از ۱۷۰۰ روستای استان اردبیل ۸۰۰ روستا متأسفانه مشکل آب آشامیدنی دارد البته این روستاها، جز روستاهای کوچک هستند از حداقل آب برخوردارند ولی در حال حاضر لازم است در کنار هر سد یک تصفیه خانه احداث کنیم تا به عنوان آب پایدار برای شهرها یا روستاها از آن بهره برداری کنیم.

  بهنژاد در مورد سلامت آب آشامیدنی استان اردبیل اظهار کرد: تأمین آب آشامیدنی سالم برای مردم از وظایف اداره کل آب و فاضلاب استان است و در مناطقی هم اگر مشکلی وجود داشته باشد موظف هستیم به مقامات اطلاع و بر اساس آن اقدامات لازم را انجام دهیم و قطعاً از نظر بهداشتی هیچ نوع مشکل و آلودگی در حوزه آب آشامیدنی نداریم.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار خبر در :