سطح آرسنیک در آب

توضیحات:

 • به نام خدا

  آرسنیک موجود در آب بطری باعث حذف محصول از چرخه تولید می‌شود.

  شرکت نوشیدنی «دکتر پیپر – Dr Pepper» پس از گزارشهایی که نشان می‌داد محصولات چشمه معدنی با مارک ” پنیافیل Peñafiel “حاوی مقادیر بالای آرسنیک است، عرضه آن را در بازار متوقف ساخت.

  سه روز پس از هشدار مرکز بهداشتِ محیط و دو ماه پس از گزارش دولت فدرال در مجله «کانسومر ریپورتز  Consumer Reports»، این اطلاعیه در تاریخ ۲۱ ژوئن منتشر شد. مرکز بهداشت محیط به این شرکت تذکر داده بود که میزان آرسنیک موجود در آب ،بر طبق آزمایشات، از میزان مجاز در قانونِ حمایت از مصرف کنندِگان کالیفرنیا فراتر رفته است.

  براساس وب سایت سازمان غذا و داروی ایالات متحده، توقف عرضه در بازار داوطلبانه است و در شرایطی اتفاق می‌افتد که محصول بصورت جزیی قوانین را نقض کرده و مشمول اقدام قانونی سازمان غذا و دارو نباشد.

  شرکت دکتر پیپر در آزمایش های مستقل کیفیت آب خود تایید کرد سطح آرسنیک بیش از استانداردهای آب سازمان غذا و دارو است (این استاندارد۱۰ واحد در میلیارد است.)

  ” کیتی گیلروی Katie Gilroy “، سخنگوی شرکت، تعداد بطری های خارج از عرضه را اعلام نکرد، اما گفت محصولات وارداتی کشور مکزیک، به تعداد محدودی از خرده فروشان در ایالات متحده فروخته شده‌اند.

  خانم گیلروی گفت: در ماه آوریل تولید به حالت تعلیق درآمد و سیستم های تصفیه پیشرفته نصب شدند. این شرکت اعلام کرد هیچ یک از محصولاتِ دیگر آن، شامل توقف عرضه در بازار نمی‌شوند.

  مجله کانسومر ریپورتز و مرکز بهداشت محیط زیست، که در اوکلند کالیفرنیا مستقرند، اذعان داشتند مارک دیگری به نام «استارکی واتر Starkey Water» متعلق به شرکت «هول فودز Whole Foods» وجود دارد که سطح آرسنیک آن حتی از استانداردهای فدرال پایینتر است. به گفته کانسومر ریپورتز این مقدار، هشت واحد در هر میلیارد است.

  سخنگوی «هول فودز» از اظهار نظر درباره آزمایش این مرکز امتناع کرد اما اظهار داشت که محصولات آزمایش شده توسط کانسومر ریپورتز کاملاً مطابق با استاندارهای مرتبط با فلزات سنگین سازمان غذا و دارو هستند.

  آرسنیک چیست و چه میزان وجود دارد؟ قرار گرفتن دایمی در معرض آرسنیک با دوز پایین منجر به مشکلات تنفسی در کودکان و بزرگسالان و بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان های پوست، مثانه و ریه می‌شود.

  همچنین بر اساس مطالعات سازمان بهداشت جهانی، مشخص شده است که این عنصر میتواند برای رشد جنین و کودکان مضر باشد و بر رشد شناختی، هوش و حافظه تأثیر منفی بگذارد. طبق گفته انستیتوی ملی علوم بهداشت محیط زیست، آرسنیک فلزی سنگین است که در پوسته زمین و در تمام قسمت های آن یافت می‌شود.

  از آنجا که آرسنیک میتواند از طریق سنگهای موجود در خاک به آبهای زیرزمینی وارد شود، آب آشامیدنی آلوده شایع ترین روشی است که میتواند آرسنیک را به بدن انسان انتقال دهد. اما این عنصر در بعضی از غذاها مانند برنج نیز یافت می‌شود.

  چه مقدار از آرسنیک بی‌خطر است؟
  آژانس حفاظت از محیط زیست میزان آرسنیک در سیستم های آب عمومی را ۱۰ واحد در هر میلیارد تعیین میکند، سازمان غذا و دارو همین مقدار را برای آب بطری در نظر گرفته است.

  «کانسومر ریپورتز» میگوید باید نظارت مداوم و بیشتری بر صنعت آب بطری وجود داشته باشد.

  جیمز دیکرسون، مدیر ارشد علمی کانسومر ریپورتز، در گزارش خود گفت: اگر هر محصولی، مثلا آب بطری که مردم به دلیل اطمینان از سلامت محصول، مبلغی اضافه برای آن پرداخت می‌کنند، باید حداقل به اندازه آب لوله کشی مورد آزمایش قرار گرفته و سطح عناصر آن استاندارد باشد.

  همچنین ” کانسومر ریپورتز” میگوید استاندارد فدرال باید به سه واحد در میلیارد کاهش یابد. ” اِریک دی. اولسون Erik D. Olson ” متخصص آب آشامیدنی در شورای دفاع از منابع طبیعی ، با این گفته موافق است. وی گفت: «از آنجا که این ماده سرطان زا است ، نمی توان هیچ مقداری از آرسنیک را کاملاً بی خطر در نظر گرفت.»

  سازمان غذا و دارو هیچ پاسخی به این پیشنهاد نداد. اتحادیه بین المللی آب بسته بندی میگوید که یافته های کانسومر ریپورتز بیش از حد لزوم مصرف کنندگان را در مورد سلامت آب بسته بندی ترسانده است.

  سخنگوی انجمن، ” جیل کولورا Jill Culora ” گفت: آب بطری هم مانند تمام مواد غذایی و نوشیدنی دیگر، به شدت از سوی سازمان غذا و دارو کنترل می‌شود و کارشناسانی که برای آژانس کار می‌کنند به این نتیجه رسیده‌اند که براساس بروزترین تحقیقات علمی،pp ۱۰ استاندارد فعلی برای آرسنیک موجود در آب بطری است و برای سلامت عمومی بی خطر است.

  این اتحادیه گفت: آمریکایی ها سال گذشته ۱۳.۸ میلیارد گالن آب بطری مصرف کرده‌اند و همینطور نوشابه‌های گازدار از محبوبیت بالایی بین آنها برخوردار هستند.

  آرسنیک موجود در آب های بسته بندی چگونه کنترل می شود؟ 

  برخلاف آبِ شیر لوله کشی شهری ، که تا حد زیادی توسط سازمان حفاظت محیط زیست کنترل می‌شود، آب بطری، به عنوان محصول غذایی بسته‌بندی شده ، تحت نظارت سازمان غذا و دارو می‌باشد. این آژانس همچنین بر بازرسی کارخانجات ساخت بطری نظارت دارد. در برخی از ایالت ها، شرکتهای بسته بندی آب ملزم هستند سالانه مجوز بگیرند.

  با توجه به گزارش کانسومر ریپورتز، برخی از ایالات دستورالعمل های متفاوتی برای سطح آرسنیک موجود در آب لوله کشی و بطری را اعمال می‌کنند، و قوانین آب لوله کشی نسبت به آب بسته بندی سخت گیرانه تر است. همانطور که شهرداری ها آزمایشاتی را بر روی آب انجام می‌دهند، تعداد کمی از ایالت ها هم مرتبا آزمایش های مستقلی را روی آلودگی های آب بطری انجام می‌دهند.

  آیا خود مصرف کنندگان می توانند میزان آرسنیک موجود در آب را آزمایش کنند؟

  آقای اولسون گفت: هیچگونه ابزارِ بدونِ مجوزی برای آزمایش آرسنیک قابل اعتماد نیست. شورای حفاظت از منابع طبیعی بهره‌مندی از آزمایشگاهی که دارای مجوز دولتی است را توصیه میکند. فهرستی از این آزمایشگاه ها در وب سایت سازمان غذا و دارو موجود است.

  چگونه می توان از آرسنیک یا آلودگی های آب بطری اطلاع یافت؟

  آقای اولسون گفت: اساساً، مصرف کننده نمی‌تواند از سلامت کامل آب اطمینان حاصل کند. بیشتر آلاینده ها مانند آرسنیک قابل رویت نیستند و نمی‌توان آنها را بویید یا مزه کرد.

  پایگاه داده عمومی که مربوط با اطلاعات کیفی بطری آب باشد، وجود ندارد. برخی از شرکت ها نتایج آزمایشات را در وب سایت های خود منتشر می‌کنند، یا شماره تلفن و یا آدرس ایمیل را در برچسب ها قرار می‌دهند و مصرف کنندگان از این طریق می‌توانند داده ها و جزییات دقیق تست را درخواست کنند.

  آقای اولسون گفت با این حال بسیاری از تولیدکنندگان اطلاعات کاملی را ارائه نمی‌دهند.

  وی گفت: به نظر ما باید برای حق اطلاع از آزمایشات قانونی وضع شود که مستلزم افشای کامل نتایج آزمایش، از جمله مشکلات یافته شده در بطری آب است. شرکت هایِ سیستم آب لوله کشی موظفند گزارش سالانه خود را در مورد نتایج آزمایشات به مصرف کنندگان ارائه دهند. چرا شرکت های سازنده آب بسته بندی اینکار را نکنند؟


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :