پرلاتور (aerator) چیست؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  در خروجی آب شیرآلات بهداشتی (faucet) مانند آبریز شیر دوش، روشویی، ظرفشویی و خروجی شلنگ توالت از قطعه ای به نام پرلاتور یا سرشیر کاهنده مصرف آب استفاده می گردد. پرلاتورها از خانواده قطعات کاهنده هستند و هدف از بکارگیری این قطعه در شیر آب، کاهش مصرف آب، کنترل جریان آب، جلوگیری از فشار زیاد آب و پاشیده شدن آب به اطراف سینک و همچنین یکنواختی خروج آب در بهترین شیرآلات است. پِرل (pearl) در انگلیسی به معنای مروارید می باشد و پرلاتور به اصلاح آب را به جریانی مروارید مانند تبدیل می کند.

  انواع پرلاتور بر حسب جریان خروجی آب
  میزان صرفه جویی و نوع جریان آب خروجی در نمونه های مختلف پرلاتور، متفاوت است.

  1. Aerated stream (پرلاتور هوا دهنده)
  این نوع آبفشان هوا را با آب مخلوط می کند و جریان آب حجیم تر و سفید تر خروجی در عین ایجاد حسی نرم روی پوست، به اطرف پاشیده نمی شود. این نوع پرلاتور معمولا برای شیرآلات منزل استفاده می گردند.

  2. Laminar stream (پرلاتور لَمینار)

  این نوع آبفشان مخصوص کنترل جریان آب بصورت مستقیم و بدون هوا است. برای نصب در اماکنی که جریان آب بیشتری مورد نیاز است مانند اماکن بهداشتی درمانی مناسب است.

  3. Spray system (پرلاتور اسپری کننده)
  در مناطقی که فشار آب کمتر از میزان مورد نیاز برای تولید جریان آب مخلوط با هوا و یا خالص لمینار است، از این نوع پرلاتور برای تولید خروجی آبی با الگوی دوش استفاده می گردد. این جریان به اندازه ای پراکنده و در عین حال متمرکز است که در هنگام شستشو تمام سطح دست را پوشش می دهد.

  4. Rain Spray stream (پرلاتور اسپری کننده باران)
  این پرلاتور تجربه متفاوتی را برای مصرف کننده ایجاد می کند: حس دوش گرفتن مختص دستان شما. تعداد زیادی خروجی ریز آب، به تولید جریانی وسیع و اشباع شده با هوا منجر میگردند.

  5. Mikado stream (پرلاتور میکادو)
  آبفشان میکادو، جریان آب را به طرحی چشمگیر تبدیل میکند. طرح خارق العاده و چهارخانه جریان آب خروجی از این پرلاتور آن را به مکمل دکوراسیون های خاص و جذاب تبدیل می کند. 

  چطور پرلاتور (آبفشان) را نصب و یا تعویض کنیم؟
  جهت نصب پرلاتور از قطعه ای به نام بوش استفاده می گردد که بهمراه واشری زیر پرلاتور آب بندی بهتر را تامین می کند. پس از قرار دادن پرلاتور در بوش بهتر است آنرا با دست در مسیر خروج آب بست و آب بندی کرد. استفاده از آچار برای محکم کردن آن، ممکن است در هنگام باز و تمیز کردن رسوبات ایجاد دردسر کند.
  در بعضی موارد بعلت جمع شدن شن و ماسه آب و یا تاسیسات منزل در پشت پرلاتور شیرآلات (علم شیر) و یا شلنگ، فشار آب کم و یا آب به اطراف پاشیده می شود. در این صورت بوش را باز کرده و توری پرلاتور را با استفاده از فشار آب تمیز نمایید. همچنین می توان پرلاتور را برای یکی دو ساعت درون سرکه قرار داد و پس از تمیز شدن در جای اولیه خود نصب نمود.

  پرلاتور ضد رسوب چیست؟
  شرکت هایی مانند نئوپرل سوییس خلاقیت هایی در این زمینه به خرج داده و پرلاتورهایی ضد رسوب طراحی کرده اند. در این پرلاتورها به جای استفاده از شبکه توری معمولی، از مواد نرمی مانند پلاستیک استفاده می شود. به دلیل انعطاف پذیر بودن این مواد، رسوبات و املاح جمع شده با مالش دست از آبفشان ریزش می کنند و یا با هر بار باز و بسته شدن آب در اثر حرکتِ قطعه ای مانند پیستون در داخل پرلاتور، رسوب های جزئی خارج می گردند.

  پرلاتور سکه ای چیست؟
  یکی از نکات مهم درمورد پرلاتورهای سکه ای شیرآلات اینست که به راحتی با دست و بدون نیاز به آچار قابل باز و تمیز کردن هستند چون ممکن است همه مصرف کننده گان به آچار دسترسی نداشته باشد.

  aerator-آبفشان-پرلاتورaerator-آبفشان-پرلاتور

  پرلاتورهای سکه ای بهمین منظور طراحی شده اند که با سکه یا کلید قابل باز کردن و رسوبگیری می باشند. باید مراقب باشید که به اندازه ای آنها را محکم کنید تا دفعات بعدی هم به راحتی باز شوند.
  پرلاتور (سرشیر کاهنده مصرف آب) در آبریز شیر روشویی، شیر ظرفشویی، شیر حمام و خروجی شلنگ در شیر توالت کاربرد دارد.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :