کمبود آب، چه سابقه‌ای در ایران دارد؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  شاید وقتی کوروش پادشاه هخامنشی در مورد ایران دعا کرد که «خداوندا این سرزمین را از دشمن، خشکسالی و دروغ محفوظ بدار» در ذهنش خاطره خشکسالی‌¬هایی که دیده یا از پدرانش شنیده بود، مرور می¬‌کرد. بنابراین کمبود آب در ایران چیز جدیدی نیست. با این حال ما به آخرین دوره خشکسالی، یعنی خشکسالی در چند دهه اخیر نظر داریم که البته از سال 1386 شدت بیشتری یافته است.
  بیش از 50 سال پیش در 1971 میلادی اجلاسی بین‌¬المللی در رامسر برگزار شد و طی آن نمایندگان دولت¬‌ها کنوانسیونی را با نام «مرداب¬‌ها و اهمیت بین¬‌المللی آن به ویژه پرندگان زیستگاه» به امضا رساندند. این قرارداد از آن پس به «کنوانسیون رامسر» معروف شد که هدف از آن حفظ مرداب¬‌ها به دلیل عملکردهای زیست¬‌محیطی حیاتی آن است. این کنوانسیون با 5 سازمان بین-‌المللی به ویژه «سازمان حیات وحش جهان» (WWF) همکاری می¬‌کند که هدف عمده آنها مقابله با کم‌¬آبی و حفظ گونه¬‌های پرندگان است. تا کنون 2000 محل با جایگاه بین‌¬المللی شناسایی شده‌¬اند. این بدان¬ معنا است که از دست‌¬رفتن تالاب در یک کشور، در واقع همه کشورهای جهان را در هر جای کره زمین متأثر می¬‌سازد. کنوانسیون رامسر دولت¬‌های عضو را متعهد می‌¬سازد نسبت به این وظیفه بین‌¬المللی یعنی حفظ تالاب¬‌های خود و گونه¬‌های جانوری آن از نابودی و آلودگی، همه تلاش خود را بکار گیرند.
  زیست¬‌بوم منطقه را نیز باید یکی از ریشه‌¬های کم¬‌آبی ایران دانست. چند دهه است که خاورمیانه بیش از سایر نقاط جهان با مشکل کم‌¬آبی دست و پنجه نرم می¬‌کند. طبق برآورد سازمان ملل تا سال 2025میلادی 30 کشور با مشکل جدی کم‌¬آبی روبرو خواهند بود که 18 مورد آن در همین حوالی است، مثل مصر، اسرائیل، سومالی و یمن. ایران نیز مانند سوریه، اردن و عراق جداً بامعضل بیابان‌¬زایی روبرو است. اردن در سالیان اخیر به شدت با کمبود آب¬‌های زیرزمینی مواجه شد و در نتیجه 30% به هزینه آب مصرفی افزود. عربستان نیز بر اثرکمبود آب¬‌های زیرزمینی، بالاخره تصمیم¬ گرفت قید خودکفایی را زده، سطح زیر کشت خود را تا سال 2016 میلادی کاهش داده و به جای آن 15 میلیون تن گندم، برنج و ذرت وارد کند.
  طبق گزارش بانک جهانی، ایران از میان 192  کشور جهان در جایگاه 62 از لحاظ منابع آبی قرار دارد (129 میلیارد متر مکعب)اما با توجه به جمعیت بالای کشور ما، سرانه منابع آب در کشور ما از 122 کشور دنیا کمتر است. میانگین سرانه منابع آب در جهان 3.6   برابر ایران است.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :