علت پر نشدن مخزن تصفیه آب خانگی

توضیحات:

 • به نام خدا

  دستگاه های تصفیه آب خانگی دارای انواع مختلفی هستند که پر استفاده ترین آن ها سیستم تصفیه آب زیر سینکی است. این سیستم ها به صورت اسمز معکوس عمل می کنند که از بهترین نوع تصفیه آب است. زیرا تصفیه آب با این روش است که می تواند تمامی آلاینده های آسیب رسان درون آب را حذف گرداند.

  در این بخش قصد داریم قطعات سازنده دستگاه تصفیه اب خانگی زیرسینکی را ذکر کنیم که شامل موارد زیر می شود:

  شیر ورودی آب
  فیلتر الیافی
  سوییچ فشار پایین/بالا
  فیلتر کربن فعال
  فیلتر کربن بلاک
  پمپ
  فیلتر ممبران
  شیر فاضلاب
  مخزن
  فیلتر پست کربن و مواد معدنی
  شیر خروجی آب روی سینک
  تعداد فیلتر های موجود در سیستم های تصفیه آب متفاوت است. 

  کاملا طبیعی است که پس از چند وقت استفاده مکرر از دستگاه تصفیه آب و همچنین مراقبت نادرست از آن با مشکلاتی مواجه شود. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در رابطه با علت پر نشدن مخزن تصفیه آب خانگی و علت افت فشار آب خروجی ارائه دهیم.

  از جمله دلایل افت فشار آب خروجی دستگاه تصفیه آب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  سوراخی مخزن ذخیره آب
  کم شدن فشار هوای داخل مخزن
  ایراد سوپاپ سوزن دار مخزن
  مشکلات موجود در اتصالات
  مخزن جزء مهم ترین بخش های یک دستگاه تصفیه آب است، که بهترین حالتش به صورت فلزی و یا پلاستیکی-فلزی است. ساختار مخزن به این صورت است که یک دیافراگم و یا در برخی تیوپ مخزن را به دو بخش تقسیم می کند. یک بخش بزرگ تر جهت ذخیره اب و یک بخش کوچکتر جهت ذخیره هوای فشرده. همین فشار هوای ذخیره شده است که تعیین می کند آب با چه فشاری خارج شود.

  مخزن آب فقط در سیستم های تصفیه آبی که به روش اسمز معکوس عمل می کنند وجود دارند و در سیستم های فیلتراسیون کاربردی ندارد.

  آسیب دیافراگم
  همانطور که گفتیم از جمله دلایلی که برای افت فشار خروج آب می توانیم بیاوریم، دیافراگم و یا تیوپ دچار مشکل شده باشد. هنگامی که دیافراگم دچار مشکل و یا پارگی شود، آب وارد محفظه هوای فشره می شود. برای بررسی کردن این مورد کافیست به سوپاپ سوزنی مخزن، که ناحیه ورودی هوا است، فشار وارد کنید تا ببینید هوا خارج می شود یا آب، اگر آب خارج شد یعنی دیافراگم دچار مشکل شده که متاسفانه قابل تعمیر نیست و بایستی مخزن سالم دیگری تهیه شود.

  کاهش فشار هوای داخل مخزن
  اگر با این مشکل موجه شدید، کافیست تا مجددا هوای درون مخزن را شارژ کنید. برای اینکه این موضوع را بررسی کنید، میزان فشار خروج آب را از شیر مخصوص دستگاه تصفیه چک کنید، اگر به میزان قابل توجی کاهش پیدا کرده بود یعنی فشار هوای داخل مخزن کم شده است. و روش دیگر این است که، ابتدا آب ورودی به دستگاه تصفیه را ببندید، سپس شیر آب را باز کنید تا تمامی آب مخزن خالی شود، متوجه خواهید شد که تمامی آب مخزن خارج نمی شود و همچنان بخش زیادی از آب درون مخزن باقی مانده است، دلیل این امر این است که مخزن فشار هوای لازم جهت خروج آب از مخزن را ندارد. در این صورت بایستی مخزن را مجددا شارژ کنید.

  نحوه شارژ مخزن
  این کار بسیار ساده است و خودتان به راحتی می توانید انجامش دهید. کافیست مخزن را از دستگاه جدا کنید و این عملیات را در محیطی باز یا فضایی مانند حمام انجام دهید. ابتدا شیر مخزن را باز کنید و اجازه دهید تا حد امکان آب از درونش خارج شود. سپس با استفاده از تلمبه، از ناحیه ورودی هوای مخزن، تلمبه بزنید. تا هنگامی که شما این کار را انجام بدهید آب باقی مانده در مخزن با فشار خارج می شود. کار تلمبه زدن را تا زمان خروج تمامی آب درون مخزن ادامه دهید. و در نهایت فشار هوای موجود در مخزن را به صورت حدودی تنظیم کنید. پس از این کار مخزن آماده عملکرد مجدد است.

  ممکن است علت پر نشدن مخزن تصفیه آب خانگی برای برخی سوال باشد. مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی ممکن است از حالت طبیعی دیرتر پر شود که دلیل آن می تواند افت کیفیت فیلتر ممبران باشد، که در صورت وقوع این اتفاق ظرفیت آن کم شده و آب کمتری تولید می کند، در این صورت مخزن نیز دیرتر پر می شود.

  سخن آخر
  شما می توانید در صورتی که سوالی در رابطه با دستگاه تصفیه آب خانگی و دستگاه تصفیه آب صنعتی دارید با متخصصان مجرب ما تماس بگیرید. آکوا کلاسیک، تولیدکننده و عرضه کننده معتبر و بزرگ دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی باکیفیت و با هزینه ای بسیار مناسب است.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :