آیا از فلاش تانک کم مصرف استفاده می کنید؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  سیفون توالت یا "فلاش تانک" دستگاهی است که از آن برای جمع آوری و رها سازی آب به منظور پاکسازی و شستن و تمیز کردن ضایعات انسانی(جامد یا غیر جامد) و یا دیگر اشیاء در توالت های خانگی و اداری و یا محوطه های صنعتی استفاده می شود. عملکرد هوشمند آن به این شکل است که با فشردن دکمه مربوط و رها شدن ضامن، درپوش که با وزن آب داخل خود تانک مسیر خروج آب را بسته است آزاد شده و آب با فشار و سرعت از آن خارج می شود. شناور متصل به درپوش که در حین خروج آب آن را در بالا نگه داشته پس از خروج کامل آب مجددا درپوش را روی مجرا قرار می دهد تا دوباره آب در مخزن پر شود. هدف و کارکرد اصلی مکانیزم فلاش تانک این است که حجم زیادی از آب در زمانی کم جمع آوری و برای استفاده آماده شود.

   صرفه جویی در مصرف آب با فلاش تانک مناسب

  شاید باور کردنی نباشد اما نقش فلاش تانک کاهنده مصرف آب در روزگاری که به طور عینی و ملموس همگان به طور عمومی با بحران آب مواجه هستند و کمبود منابع آبی بیش از پیش احساس می شود نیز حائز اهمیت است. با توجه به این نکته که حدود 20 درصد از کل مصارف آب در منازل(مصرف خانگی) و همچنین حدود 37 درصد از مصرف آب در ادارات مربوط به لوازم و تجهیزات بهداشتی است، بررسی آمار میزان مصرف فلاش تانک کم مصرف به وضوح نقش صرفه جویی در مصرف آب با فلاش تانک ارزان قیمت مناسب را نمایان می کند.

  فلاش تانک های قدیمی و پر حجم که در بسیاری از منازل و ادارات نیز هم اکنون استفاده می شوند در هر بار عملکرد 13 الی 20 لیتر آب را در مخزن خود جمع آوری کرده و تخلیه می کنند. فرضا اگر به طور متوسط در روز از یک فلاش تانک معمولی 5 بار استفاده شود تقریبا نزدیک به 65 تا 100 لیتر آب تصفیه شده شهری به داخل فاضلاب می رود! و این آمار وقتی در تعداد روزهای ماه محاسبه شود نشان می دهد که سالیانه چه حجم عظیمی از آب تصفیه شده و شرب کشور به هدر می رود.

  در فلاش تانک ها می توان از پساب نیز استفاده کرد اما به دلیل آن که امکان این امر در بسیاری از خانه های کشور وجود ندارد می توان با رعایت نکات دیگری بسیاری از آسیب ها در بحث مصرف آب را به حداقل خود برسانیم.

  فلاش تانک کم مصرف دو مرحله ای

  یکی از راه های صرفه جویی در مصرف آب با فلاش تانک مناسب که آمار میزان مصرف فلاش تانک را کاهش می دهد استفاده از از فلاش تانک کاهنده مصرف آب دو مرحله ای است. تکنولوژی فلاش تانک کاهنده مصرف آب بر مبنای کاهش حداکثری بیرون ریختن آب اما با فشار حداکثری برای تحقق صرفه جویی در مصرف آب با فلاش تانک مناسب است. در روی فلاش تانک کاهنده مصرف آب که مکانیزم دو مرحله ای دارد دو کلید مشاهده می شود. با زدن یکی از دکمه ها در فلاش تانک کاهنده مصرف آب تنها نیمی از حجم مخزن تخلیه می شود که این مورد برای شستن و تمیز کردن ضایعات انسانی که به صورت مایع می باشد مناسب است. فشردن دکمه دیگر این فلاش تانک کم مصرف باعث تخلیه تمام حجم مخزن می شود که این مورد برای ضایعات جامد انسانی مناسب است و کاربرد دارد.

  بهترین فلاش تانک بازار دارای مخازنی بین 3 تا 6 لیتر است که آمار میزان مصرف فلاش تانک را کاهش داده و حدودا تا 75 درصد صرفه جویی در مصرف آب با فلاش تانک مناسب اتفاق می افتد. فلاش تانک کاهنده مصرف آب دو مرحله ای حجم آب کمتری را در هر بار تخلیه و آزاد می کنند.

  در فلاش تانک کاهنده مصرف آب وقتی آب وارد مخزن شده موجب تراکم بیشتر و حبس شدن هوای داخلی فلاش تانک کم مصرف شده و پر شدن آن تا یکی شدن فشار آب و هوا در داخل آن ادامه دارد. فلاش تانک کاهنده مصرف آب در هنگام تخلیه هوای متراکم شده آب را با سرعت و فشار زیاد به خارج منتقل می کند. حجم فلاش تانک کاهنده مصرف آب که به فلاش تانک کم مصرف معروف است بسیار کم است ولی در عین حال قدرت پاک کنندگی بسیار بالایی دارد که برابر و یا حتی بیشتر از فلاش تانک های قدیمی و پر مصرف است. همین نکته پایین تر بودن آمار میزان مصرف فلاش تانک کم مصرف در برابر نسل های قدیمی نشان دهنده صرفه جویی در مصرف آب با فلاش تانک مناسب است.

  یکی از فلاش تانک های جدید و دارای کاهنده مصرف فلاش تانک سه بعدی ملودی هستند:

  از فلاش تانک کاهنده مصرف آب در کمپ ها و استراحتگاه های بین جاده ای که با دارا بودن توالت های زیاد با مشکل دفع فاضلاب مواجه اند استفاده می شود. آمار میزان مصرف فلاش تانک در این سرویس های بهداشتی عمومی به دلایل زیادی از جمله عدم استفاده صحیح و عدم نظارت و سرویس های فنی به موقع از منازل هم بیشتر است که بحث استفاده از فلاش تانک کاهنده مصرف آب و صرفه جویی در مصرف آب با فلاش تانک مناسب در این گونه مکان ها را مهم می کند.

  روشی دیگر برای صرفه جویی در مصرف آب با فلاش تانک مناسب

  اگر به هر دلیلی امکان نصب و تهیه یک فلاش تانک کاهنده مصرف آب جدید یا یک فلاش تانک کم مصرف را ندارید میتوانید با انجام اقداماتی ساده مکانیزم فلاش تانک قدیمی خود را به یک فلاش تانک کم مصرف جدید نزدیک کنید. برای کاهش آمار میزان مصرف فلاش تانک های قدیمی که نتیجه آن صرفه جویی در مصرف آب با فلاش تانک مناسب است راه های مختلفی دارید استفاده از یک بطری پلاستیکی پر آب و یا استفاده از آجر و هر ماده حجم دهنده دیگری در داخل مخزن فلاش تانک قدیمی به صورتی که باعث اشغال شدن بخشی از حجم آب شود از ساده ترین روش ها برای کم کردن آمار میزان مصرف فلاش تانک قدیمی است. همچنین استفاده از شناورهای معروف به "شناورهای صرفه جویی" می تواند تا حدودی این فلاش تانک های قدیمی را به فلاش تانک کاهنده مصرف آب یا فلاش تانک کم مصرف تبدیل کند که در نهایت صرفه جویی در مصرف آب با فلاش تانک مناسب را باعث می شود.

     بدیهی است بررسی آمار میزان مصرف فلاش تانک و نقش یک فلاش تانک کاهنده مصرف آب مناسب یا فلاش تانک کم مصرف مناسب نشان می دهد که حتی چنین مسئله به ظاهر کوچک چه نقش پر رنگی در صرفه جویی آب، این ماده حیات ایفا می کند. صرفه جویی در مصرف آب با فلاش تانک مناسب قدمی کم هزینه اما مهم و تاثیر گذار است.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :