کنتور هوشمند

توضیحات:

 • به نام خدا

  کنتور هوشمند آب و برق ترکیبی است از یک کنتور دیجیتال برق، یک کنتور حجمی آب و مجموعه مدیریت مصرف. این کنتور با اندازه‌گیری پارامترهای برق مصرفی، مخصوصاً توان اکتیو و راکتیو و با توجه به نوع الکتروپمپ، دبی لحظه‌ای و حجم آب مصرفی را محاسبه و ثبت می‌کند.

  این کنتور، نخستین بار، بر اساس روشی که چند محقق ایرانی برای اندازه‌گیری آب پمپاژ شده توسط الکتروپمپ‌ها اختراع کرده‌اند،[۱] توسط یکی از شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران،[۲] طراحی و ساخته شده‌است.

  اولین ویرایش تحقیقاتی کنتور هوشمند آب در سال ۱۳۸۱ طراحی و به عنوان پایلوت در چند استان کشور نصب شد. تولید صنعتی و نصب کنتور هوشمند آب و برق، از سال ۱۳۸۵ و به عنوان یکی از ۱۰ طرح تعادل بخشی سفره‌های آب زیرزمینی، موضوع ماده ۱۷ قانون برنامه چهارم توسعه، آغاز شد. از سال ۱۳۸۹ و به دنبال تصویب قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه، نصب کنتور هوشمند آب و برق بر روی همه چاه‌های کشاورزی، به هزینه مالکان چاه‌ها اجرا می‌شود.[۳] مطابق قانون، باید همه چاه‌های کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه به کنتور مجهز شده باشند.[۴]

  کنتور هوشمند آب و برق تاکنون به صورت متمرکز یا پراکنده در همه استانهای ایران نصب شده‌است. بسیاری از چاه‌های برقدار استانهای اردبیل - خراسان شمالی،[۵] خراسان جنوبی،[۶] لرستان،[۷] بوشهر[۸] و دشت‌های مشهد،[۹] مه ولات،[۱۰] داراب[۱۱] و کاشان[۱۲] با کنتور هوشمند آب و برق تجهیز شده‌اند.

  با نصب کنتور هوشمند آب و برق، صرفه جویی قابل توجهی دربرداشت آب از سفره‌های آب زیرزمینی و مصرف برق در پیک شبکه، مخصوصاً در مناطقی که پروژه کامل انجام شده‌است، به وجود آمده‌است. کاهش افت سفره‌های آب زیرزمینی در دشت اسفراین،[۱۳] صرفه جویی دربرداشت آب از سفره‌های زیرزمینی چهارمحال و بختیاری، کاهش ساعات کارکرد الکتروپمپهای خراسان رضوی[۱۴] و کاهش پیک شبکه در توزیع برق شهرستان شیراز،[۱۵] نمونه‌های مستند شده این صرفه جویی هستند.

  پروژه نصب کنتور هوشمند آب و برق در استان خراسان شمالی، در سال ۲۰۱۴، جایزه پروژه ابتکاری اتحادیه جهانی آب (IWA) را در منطقه اروپا و آسیای غربی کسب نموده‌است.[۱۶]

  گجت هوشمند (کنتور آلتراسونیک مبتنی بر اینترنت اشیاء دارای اپلیکیشن مدیریت مصرف)

  مشترک بودن کنتورهای آب، گاز و انرژی یکی از اشکالات بزرگ آپارتمان در حال ساخت یا ساخته شده داخل کشور می باشد که به دلایل متعدد این اشکالات تا امروز قابل حل نبوده است ولی یک تیم تحقیقاتی در پارک علم و فناوری دانشگاه شریف در سال 1395 با استفاده از دانش روز و اتکا به جوانان توانمند داخل کشور، کنتور هوشمند تفکیک آب، گاز و انرژی را تولید کرده تا مردم عزیز کشور، انبوه سازان گرامی و همینطور سازندگان آپارتمان ها با استفاده از گجت های هوشمند قادر شوند کنتورهای مشترک خود را با کمترین قیمت از هم تفکیک کنند و نه تنها آپارتمان های خود را مجهز به کنتورهای مجزا کنند بلکه از خدمات گسترده و امکانات وسیع که سامانه در اختیار آنها قرار می دهد، استفاده کنند.

  همینطور از این دستگاه می شود، به عنوان کنتورهای اصلی برای استفاده به آبفا و ارگان های دولتی بهره گرفت که به علت استفاده از بستر بی سیم، دقت فوق العاده عمر مفید بسیار بالا، کاملا نیاز این بخش بازار را برطرف می نماید. همینطور می توان از این کنتورها برای حذف کنتور خوان و قبض کاغذی بهره گرفت.

  کسب مقام اول هشتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات

  شرکت این تیم تحقیقاتی در هشتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات (فاوا) موفق به کسب مقام اول گردید. این تیم تحقیقاتی تندیس جشنواره به همراه لوح تقدیر را از دستان محمدجواد آذری جهرمی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیره پیروز بخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران دریافت نمود.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :