علت بوی بد در دستگاه تصفیه آب

توضیحات:

 • به نام خدا

  قبل از تعویض فیلترها
  بعد از تعویض فیلترها
  وجود علت میکروبی در آب و جدی گرفتن آن
  بوی بد در آب
  وجود باکتری خطرناک در آب

  همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم دلیل بوی بد در بعد از تصفیه میتواند به قبل و یا بعد از تعویض فیلتر مربوط باشد. اما سوال اینجاست که چگونه بعد از جایگزین کردن فیلترها همچنان ما آنرا احساس می‌کنیم ؟ جواب سوال خود را در ادامه همین مقاله آبشار آبی خواهید دانست .

  هر آنچه که در طبیعت از حالت نرمال خود خارج می شود و به سمت خرابی می رود از خود بوهای بد و ناگوار تولید میکند مانند خراب شدن مواد غذایی که میتواند منشاء بیرونی میکروبی داشته باشد. در مورد آب نیز به همین مصداق است، اگر آب را مدتی در فضای بیرون که شرایط نامساعدی دارد قرار دهیم و همچنین راکد باشد پس از گذشت چند روز متوجه بوی بد خواهید شد و به مرور زمان غیر سالم و میکروبی می شود .

  یکی از دلایلی که آب پس از مدتی بو نامطبوع به خود می گیرد عدم وجود کلر در آب است، این سیستم ها بطور معمول باعث حذف کلر می شوند و دلیل این کار جلوگیری از صدمه زدن به فیلتر ممبران است، وجود کلر و هدایت آن به ممبران می تواند آنرا را در زمان کوتاهی خراب کند به همین دلیل قبل از اینکه کلر وارد آن شود در مرحله دوم و سوم کلر را حذف می کنند که این کار بعهده فیلتر کربنی می باشد .

  نکته مهم دیگری که در مورد آن باید بگوییم این است که هنگامیکه آب عاری از این ماده ضد عفونی کننده باشد می تواند محیط بسیار مطلوبی برای کشت باکتری ها به وجود آورد و این باکتری ها می تواند یکی از عوامل تولید بوی نامطبوع  در دستگاه تصفیه آب خانگی زیر سینکی شما باشند. پس تا اینجا به این نتیجه می پرسیم که تعویض بموقع فیلترهای پیش تصفیه  نقش مهمی در جلوگیری از تولید بو دارند .

  از مهمترین دلایل ایجاد بوی نامطبوع می توانیم به دلایل زیر نیز اشاره کنیم :

  استفاده از محصولات بی کیفیت و ارزان قیمت در بازار
  عدم تعویض بموقع فیلترها که در بالا به اهمیت آن نیز اشاره کردیم
  راکد ماندن بیش از حد آب درون مخزن ذخیره
  آلوده شدن قسمتی از دستگاه
  سوال : در زمان هایی که از دستگاه تصفیه استفاده نمی کنیم ” مانند مسافرت ” چه تدابیری را باید در نظر بگیریم ؟

  پاسخ : هنگامیکه شما قصد مسافرت داشته باشد، بهتر است آنرا از برق خارج و شیر ورودی آب آن را ببندید، همچنین با باز کردن شیر برداشت مقدار آب باقی مانده را خارج کنید. یکی از عواملی که باعث ایجاد بوی بد می شود رعایت نکردن همین مورد می باشد. اگر آب داخل مخزن ذخیره دستگاه بعلت استفاده نکردن زیاد بو بگیرد احتمال اینکه حتی پس از جایگزین کردن فیلترهای قدیمی با جدید آنرا احساس کنید بسیار است، زیرا سایر قطعات مانند شیلنگ ها و اتصالات و … دچار بو گرفتگی شده اند و این مقداری کار را برای شما سخت تر خواهد کرد .

  آموزش رفع بوی بد و گندیدگی
  دلیل آن ممکن است از هر قسمتی باشد که باید بصورت مرحله به مرحله و با صبر و حوصله نسبت به پیدا کردن منشاء اصلی اقدام کنید. پس اگر دستگاه آب شیرین کن شما دچار بو گرفتگی شده باشد پیشنهاد می کنیم هرچه سریعتر نسبت به رفع آن اقدام کنید.  با گذشت زمان قسمت های بیشتری را آلوده می کند .

  آموزش :
  اولین مرحله : دستگاه را خاموش کنید و یا دوشاخه برق را جدا کنید. سپس یکبار آب از قبل مانده را بصورت کامل خالی کنید. پس از گذشت چند دقیقه باید خالی شود برای اطمینان می توانید آنرا را چک کنید، اگر آب داخل مخزن بصورت کامل خالی شده باشد وزن آن باید حدودا 1/5 کیلوگرم باشد. با تکان دادن می توانید مقدار آب باقی مانده را چک کنید .

  اگر آب بصورت کامل خارج نشده باشد می تواند یکی از عوامل تولید بوی بد باشد. احتمال دارد هوای فشرده داخل آن کم شده باشد که در این مرحله باید بوسیله یک تلمبه دستی تا حدودا 7 بار هوا به داخل آن تزریق کنید. معمولا بر روی مخازن ذخیره آب یک عدد برچسب مشخصات فنی و محدوده مجاز هوای داخل مخزن را درج کرده اند .

  مرحله دوم : خارج کردن مرحله به مرحله فیلترها از مدار. برای اینکار ابتدا یک اتصال مستقیم از قسمت خروجی آب تصفیه شده ممبران به شیر برداشت انجام دهید.به این ترتیب آب از فیلترهای پست کربن و مینرال, قلیایی و آنتی اکسیدان Antioxidant یا لامپ یوی عبور نمی کند . سپس اگر متوجه رفع بوی بد در آب شدید حتما فیلترهای بعد از ممبران را تعویض کنید .

  مرحله سوم : اگر مورد بالا را انجام دادید ولی همچنان بوی بدی احساس کردید حتما یکبار دستگاه تصفیه آب خود را بدون مخزن آب امتحان کنید. برای اینکار شیلنگی که به آن متصل شده است را باز کنید و به شیر برداشت روی سینک متصل کنید و یکبار دیگر امتحان کنید .

  مرحله چهارم : اگر تمام موارد فوق را انجام دادید و به نتیجه نرسیدید فیلترهای پیش تصفیه یا همان 3 فیلتر پایینی را بررسی کنید، برای این منظور ابتدا آب ورودی به دستگاه را قطع کنید. این کار به وسیله ی یک عدد شیر گازی دسته آبی کوچک که به لوله آب سرد زیر سینک متصل شده است انجام می شود. سپس برق دستگاه را نیز قطع کنید، فیلتر ها را یکی یکی باز کنید و آنها را بو کنید و اگر احساس کردید که منشاء بو را پیدا کردید آن را تعویض کنید. حال این سوال پیش می آید که اگر تمام موارد فوق را یکی یکی و به درستی انجام دادیم ولی همچنان بوی بد در دستگاه ما باقی بماند چه کاری باید انجام دهیم؟.

  معمولا این اتفاق بسیار نادر است و اگر چنین اتفاقی بیوفتد حتما با شرکت یا یک سرویسکار خبره و با تجربه تماس بگیرید و اگر پس از بررسی های طولانی مشکل همچنان به قوت خود باقی ماند باید یک دستگاه تصفیه آب جدید جایگزین کنید.

  از مهمترین دلایل دیگری که باعث ایجاد بوی بد در آب می شوند عبارتند از :

  بوی تخم مرغ گندیده در آب
  آب با بوی گوگرد یا تخم مرغ های فاسد بوی قوی است به علت حضور باکتری های گوگرد یا سولفید هیدروژن. در حالی که این بوی بد لزوما خطرناک نیست، ممکن است سطح بالای آلودگی یا مواد شیمیایی را نشان دهد. باکتری های گوگرد در محیط های کمبود اکسیژن مانند چاه های عمیق یا سیستم های لوله کشی زندگی می کنند و به مواد زائد آلی کمک می کنند و باعث ایجاد گاز سدیم هیدروژن می شود که در منابع آب به دام افتاده است. پس از قرار دادن منبع سولفید هیدروژن یا باکتری های گوگرد در یک منبع آب، تهویه مناسب را بررسی کنید تا گاز به معنی فرار باشد. باکتری های گوگرد به طور طبیعی در آبهای زیرزمینی حضور دارند و تهدیدی برای سلامت انسان نیستند.

  اگر بوی بد زمانی که از شیر آب داغ استفاده می کنید باشد، ممکن است یک واکنش شیمیایی در داخل منبع آب گرم اتفاق بیفتد و نه مشکل در تامین آب. در صورت وجود بوی بد در زمانی که آب در شیرهای سرد و گرم برای اولین بار روشن می شود و یا بعد از اینکه آب از بین می رود و یا زمانی که بو تغییر می کند، مقصر احتمالا باکتری های گوگرد در سیستم آب یا توزیع است. این نیز می تواند نشانه ی یک مشکل خطرناک در تامین آب است. اگر سولفید هیدروژن در تامین آب موجود باشد، می تواند به لوله ها آسیب برساند، زیرا بسیاری از فلزات مختلف را از بین می برد.

  بوی فاضلاب
  آب ممکن است به دلیل وجود باکتری هایی که از مواد غذایی، صابون یا سایر مواد نشسته در تخلیه وجود دارد، مانند فاضلاب به وجود بیاورد. این باکتری باعث ایجاد یک گاز سنگین برای پر کردن تخلیه در نزدیکی سینک می شود و وقتی آب به جریان می افتد باعث پدیدار گشت این بود می شود، گاز به سمت هوا در اطراف سینک به سمت بالا حرکت می کند و به نظر می رسد که آب خودش این بوی بد را به وجود می آورد.

  طعم نمک
  علت آب با طعم نمک می تواند از یون های کلرید و / یا سولفات ها در آب اصلی ساختمان شما باشد. برخی از علل رایج سطح کلرید بالا عبارتند از زباله های صنعتی یا زهکشی آبیاری. کسانی که در مناطق ساحلی زندگی می کنند ممکن است این مشکل را زمانی که آب دریا وارد آب محلی می شود، تجربه کند. سولفاتها مانند سولفات منیزیم و سولفات سدیم همچنین می توانند آب را به طعم شور برساند. این سولفاتها ممکن است به طور طبیعی در برخی از انواع خاک و سنگ رخ دهد. از آنجا که آب های زیرزمینی یا آب باران از طریق زمین حرکت می کنند، سولفات های طبیعی ممکن است به آب محلی منتقل شوند. علاوه بر طعم عجیب و غریب، حضور بیش از 500 میلی گرم در هر لیتر سولفات ها در آب می تواند یک اثر ملال آور در کسانی که آن را نوشیدن می کنند داشته باشد. اگر چه در اکثر موارد آب برای نوشیدن امن است، مهم است که آب را آزمایش کنید زیرا آلاینده ها می توانند لوله ها را در خانه یا اداره آسیب ببینند.
  طعم شیرین
  یک عطر و طعم شیرین در آب ممکن است نشانه ای از غلظت بالایی از مواد معدنی طبیعی مانند کلسیم یا آهن یا عدم تعادل در قلیایی یا pH آب باشد. اگر مواد معدنی این مسئله را ایجاد نکنند، یکی دیگر از دلایل  میتواند لوله کشی باشد. این که آیا یک ساختمان جدید یا قدیمی است، لوله های آن می توانند طعم شور یا آب شیرین را تحت تأثیر قرار دهند. به سادگی اجازه می دهد آب برای مدت زمان طولانی تر قبل از مصرف نوشیدنی نیز ممکن است درجه از طعم را تغییر دهید. لوله کشی نیز می تواند طعم آب را تحت تأثیر قرار دهد،

  بوی ماهی
  دلیل احتمالی بوی عجیب و غریب این است که وجود ماده طبیعی آلی موجود در منبع آب است. باریم، یک فلز، در سنگ معدن وجود دارد و می تواند به چاه ها و لوله ها نفوذ کند. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده دستی مقدار باریم در آب عمومی را مدیریت می کند تا آن را در زیر سطح توصیه شده نگه دارد. کادمیوم همچنین می تواند راه خود را از طریق زباله های صنعتی یا آلودگی کود به لوله ها برساند. ترکیبی از کلر و آمونیاک با هم کلرامین را تشکیل می دهند که اغلب برای ضدعفونی منابع آب عمومی استفاده می شود و بعضی اوقات می تواند یک عطر و بوی نامطبوع در آب ایجاد کند. این بوی ها می توانند در طول تابستان افزایش پیدا کنند زیرا گل های جلبک بیشتر در دریاچه ها و مخازن آب در نور مستقیم خورشید و آب گرم شایع هستند.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :