فواید و مضرات آب قلیایی چیست؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  آب قلیایی که به آبی گفته می‌شود که سطح pH آن بالاتر از 7 باشد. می‌دانید که سطح pH خنثی که آب مقطر دارد دقیقا 7 است. کمتر از آن اسیدی است و اگر pH بالاتر از 7 باشد به آن آب قلیایی می‌گویند. آب قلیایی pH بالاتر از آب معمولی دارد البته به میزانی نیست که آن را به طور کلی قلیا یا آلکالاین بنامیم یا اینکه روی مزه یا طعم و بو و رنگ آب تاثیری داشته باشد. صرفا از خاصیت اسیدی آن کاسته می‌شود و به آن قلیایی می‌گویند.

  آب قلیایی چیست
  pH آب قلیایی عمدتا 8 یا 9 است. برای همین متخصصین بر این باورند که آب قلیایی می‌تواند میزان اسید موجود در بدن را کاهش دهد که می‌تواند در بسیاری از مواقع برای بدن مفید باشد و شاید در برخی افراد هم عوارض جانبی داشته باشد که جزو مضرات آب قلیایی به حساب می‌آید.

  آیا آب قلیایی ضرر دارد؟
  حالا که با ماهیت آب یونیزه آشنا شدید و می‌دانید که آب قلیایی چیست می‌خواهیم شما را فواید و مضرات آب قلیایی آشنا کنیم. ابتدا سراغ فواید آب قلیایی می‌رویم:
  آب قلیایی خاصیت آنتی اکسیدانی دارد یعنی به سادگی و راحت‌تر جذب بدن انسان می‌شود و می‌تواند مستقیما وارد شریان‌های حیاتی بدن شود و اثر خود را روی بدن بگذارد. یکی از مهم‌ترین فواید آب قلیایی که توسط متخصصین پوست تایید شده است خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن است.

  اولین خاصیت آن روی پوست است. یکی از فواید آب قلیایی ضد پیری است. یعنی با تحریک پوست باعث می‌شود تا اندام‌های حسی به کار بیفتند و پوست دچار پیری زودرس نشود.

  سطح پوست را شفاف‌تر و زیباتر می‌کند. قابلیت ضدچروک دارد و چون به صورت طبیعی از داخل بدن جذب می‌شود و همچنین به دلیل محلول بودن اثر آن بسیار قدرتمند است. جالب است بدانید که در تهیه‌ی قرص‌های مربوط به پوست هم از محلول‌های قلیایی استفاده می‌شود چون خاصیت آن بر پوست انسان ثابت شده است.
  باعث کاهش وزن می‌شود. مخصوصا افرادی که دوست دارند وزن کم کنند می‌توانند از این محرک عالی برای کاهش وزن استفاده کنند.

  از سرطان‌های پوستی جلوگیری می‌کند. این اثر آن کاملا اثبات شده‌اند. سرطان سینه در زنان و سرطان‌ پروستات و سرطان مری مواردی هستند که آب قلیایی می‌تواند از آن‌ها جلوگیری کند.

  پوست را هیدراته می‌کند و سلامتی پوست را تضمین می‌کنند. بسیاری از پزشکان و متخصصان پوست آب قلیایی را به جای آب معمولی به مراجعین خود پیشنهاد می‌دهند.
  خوردن و آشامیدن آب قلیایی هم راحت‌تر است. چرا که خاصیت اسیدی آن کم شده است و می‌تواند سوزش معده را هم کمتر کند.

  این فواید آب قلیایی باعث شده‌اند تا متخصصین و مهندسین با کمک علم شیمی راهی برای یونیزه کردن آب ابداع کنند که در حال حاضر آن را با نام دستگاه تصفیه آب قلیایی می‌شناسیم. اما آب قلیایی می‌تواند مضراتی هم داشته باشد. البته این موارد مضرات مستقیم آب قلیایی نیستند صرفا عوارض جانبی احتمالی آب قلیایی هستند که در ادامه فهرست وار به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  در نظر داشته باشید این عوارض در افراد مختلف متفاوت است و از بین نمونه‌های مختلف نرخ ایجاد این عوارض بسیار کم گزارش شده است.
  در برخی افراد ممکن است ایجاد حالت تهوع داشته باشد، سرگیجه یکی از عوارض جانبی آن است، افت نیروهای ماهیچه‌ای، کاهش کلسیم خون در بدن

  هیپوکلسمی که یکی از بیماری‌هایی است که ناشی از کمبود کلسیم در بدن اتفاق می‌افتد. هر چند در میان گزارش‌ها هیچکدام از بیماران استفاده از آب قلیایی را ذکر نکرده‌ بودند اما چون دانشمندان معتقدند که روی کلسیم در بدن تاثیر دارد ممکن است یکی از عوارض جانبی آن هیپوکلسمی باشد.

  این‌ها تمام عوارض و مضرات آب قلیایی هستند. اما می‌توان قطع به یقین گفت که فواید آب قلیایی به مضرات آن می‌چربد و استفاده از این آب فواید زیادی برای بدن و مخصوصا پوست دارد.

  راه‌های یونیزه کردن آب
  راه‌های مختلفی برای یونیزه کردن آب وجود دارند. برخی از این راه‌ها را می‌توان در خانه و بدون نیاز به هر دستگاهی انجام داد. هر چند این راه‌ها پیشنهاد نمی‌شوند چرا که ممکن است خطرآفرین باشند و یا مزه و طعم آب را تغییر دهند و اثرات جانبی آن‌ها هم قابل پیش‌بینی نیست.

  روش اول: اضافه کردن قطره‌ی pH به آب

  این روش بسیار راحت است. قطره‌هایی در داروخانه‌ها وجود دارند که سرشار از یون OH منفی هستند. با اضافه کردن این قطره به آب می‌توان آب قلیایی تولید کرد. البته نمی‌توان از pH نهایی آن اطمینان حاصل کرد و اضافه کردن یون‌های OH منفی می‌تواند تا حدی در مزه‌ی آب تغییر ایجاد کند چرا که شما یک محلول جانبی را به آب اضافه می‌کنید که ممکن است به طور کامل با یون‌های مثبت واکنش ندهد و یا واکنش آن‌ها ناقص انجام شود و باعث تغییر مزه‌ی آب شود.

  روش دوم: آهنرباهای مغناطیسی یونیزه کردن آب

  این روش اثبات شده نیست اما برخی افراد دستگاه‌های مغناطیسی یا آهنرباهایی را به لوله‌های فلزی آب وصل می‌کنند تا یون‌های مثبت اسیدی را جذب کند و خاصیت قلیایی آب را افزایش دهد. البته نمی‌توان به طور کلی این روش را اثبات شده دانست اما علم شیمی این کار را رد نمی‌کند. آهنرباهای مغناطیسی تاثیری در جابجایی یون‌ها دارند. اما آیا اینکه می‌توانند در آب جاری و آب موجود در لوله‌کشی تغییری ایجاد کنند همچنان جای سوال است.

  روش سوم: دستگاه تصفیه آب قلیایی

  دستگاه‌ تصفیه آب قلیایی یک روش مدرن برای یونیزه کردن آب است. این دستگاه در مسیر آب جاری آشامیدنی قرار می‌گیرد و می‌تواند آب را به میزان دلخواه قلیایی کند. این دستگاه مکانیزم ویژه‌ای دارد. آب را به دو بخش قلیایی و اسیدی تقسیم می‌کند و به راحتی آب قلیایی به مقدار دلخواه را تامین می‌کند. روش معمول در این کار الکترولیز است. به این صورت که یک جریان برق این یون‌ها را از هم جدا می‌کند و به راحتی می‌توان یون‌های مثبت که اسیدی هستند را جذب کرد و تنها مسیر یون‌های منفی را در آب ایجاد کرد که این کار در یک محفظه‌ی بسته و در فیلترهای خاص قلیایی انجام می‌شود.

  فواید دستگاه تصفیه آب قلیایی

  دستگاه تصفیه آب قلیایی یکی از دستگاه‌های پراستفاده در زمینه‌ی تصفیه آب است. در حقیقت این یک فیلتر مجزا است که روی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یا سایر دستگاه‌ها نصب می‌شود و کار قلیایی کردن و یا افزایش pH آب را انجام می‌دهد. این فیلتر در دستگاه تصفیه آب قلیایی از طریق الکترولیز عمل می‌کند. یعنی یون‌ها را به طور کامل الکترولیز می‌کند. یون‌های مثبت که اسیدی هستند در یک جا جمع می‌شوند و یون‌های منفی که قلیایی هستند در بخش دیگری جمع می‌شوند و در این میان با جذب یون‌های مثبت توسط یک غشا نرخ یون‌های منفی قلیایی در آب بیشتر می‌شود.

  یک نکته را به هیچوجه فراموش نکنید. بهتر است از ترکیب تصفیه آب یونیزه قلیایی با دستگاه‌های اسمز معکوس استفاده کنید. چرا که فیلتر قلیایی به تنهای برخی یون‌های منفی مانند فلوراید، جیوه کلراید و سولفات را هم همراه با یون‌های منفی قلیایی ایجاد می‌کند و توانایی جذب این یون‌ها را ندارد اما اگر از دستگاه اسمز معکوس با فیلتر قلیایی استفاده کنید تمام این یون‌ها در مراحل مختلف جذب می‌شوند و آب قلیایی بدون هر گونه آلاینده‌ی شیمیایی خواهید داشت.

  فایده‌ی دستگاه تصفیه آب قلیایی در وهله‌ی این است که شما به طور مداوم در خانه‌ی خود آب قلیایی دارید و به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. این آب کاملا متناسب با سلامتی شماست و pH مناسبی دارد که عوارض جانبی آب قلیایی را به کمترین میزان ممکن می‌رساند. هزینه‌ی زیادی برای شما ندارد و به راحتی با خرید یک فیلتر قلیایی و با اضافه کردن آن به دستگاه اسمز معکوس می‌توانید آن را تبدیل به دستگاه تصفیه آب قلیایی کنید. به شرطی که حین خرید حتما ذکر کنید که دستگاه تصفیه آب قلیایی نیاز دارید.

  این دستگاه‌ها سلامت پوست شما را تضمین می‌کنند. با استفاده از دستگاه تصفیه آب قلیایی می‌توانید پوست خود را همواره هیدراته نگه دارید. چین و چروک‌های روی پوست را برطرف کنید و از پیری زودرس جلوگیری کنید. تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از سرطان‌های پوستی و سایر سرطان‌ها دارد. عوارض جانبی بسیار کمی هم دارد و نسبت به روش‌های خانگی یونیزه کردن آب امنیت بالایی دارد و به شما اطمینان خاطر می‌دهد. اگر هم جزو افرادی هستید که دکتر پوست برای شما آب قلیایی تجویز کرده است به جای پرداخت هزینه‌های زیاد برای خرید بطری‌های گران‌قیمت آب قلیایی با یک دستگاه کار خود را ساده‌تر کنید.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :