نحوه هواگیری دستگاه تصفیه آب خانگی

توضیحات:

 • به نام خدا

  دلیل هواگیری دستگاه تصفیه آب
  به دلیل اتصال دستگاه به آب شهری ممکن است مقداری هوا از راه های مختلفی وارد آب شود. بنابراین عوامل زیر باعث ورود هوا به دستگاه آب تصفیه کن می شود. این عوامل شامل :

  هنگام تعمیرات برای پمپ و دیگر قطعات دستگاه ممکن است هوا وارد دستگاه شود.
  دستگاه هایی موجود در سیستم آبرسانی مانند پمپ و موتورخانه با مکش هوا باعث ورود هوا می شود.
  ممکن است قبل از ورود آب از رودخانه ها و دریاچه ها به سیستم لوله کشی مقداری هوا در آب حل شود.
  کاهش مصرف آب با تزریق هوای فشرده
  در هنگام نصب دستگاه ممکن است هوا به داخل فیلتر ها , هوزینگ ها , … وارد شود
  در صورت نصب نادرست دستگاه و تخلیه نادرست هوا ممکن است مقداری هوا در قطعات ایجاد شود.
  هنگام تعویض فیلتر های تصفیه آب درون فیلتر ها هوا وجود دارد علاوه براین در هوزینگ های تصفیه آب بعد از باز شدن هوا وارد می شود بنابراین این هوا می تواند مشکل ساز شود.
  در هنگان تعویض قطعات امکان وارد شدن هوا به دستگاه وجود دارد. بخصوص مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی که در هنگام نصب شدن از هوا پر شده اند.
  بنابراین اگر هوا به صورت حباب های ریز باشد و در آب حل شده باشد مشکلی ایجاد نمی کند اما در مواردی ممکن است هوا در قسمتی جمع شود و باعث بروز مشکل در عملکرد دستگاه تصفیه آب می شود.

  هواگیری دستگاه تصفیه آب

  دستگاه تصفیه آب چه زمانی به هواگیری نیاز دارد ؟
  معمولا دستگاه تصفیه آب در هنگام نصب و تعویض فیلتر ها به هواگیری نیاز ندارند. اما اگر دستگاه در موارد زیر مشکل داشته باشد حتما باید هواگیری شود :

  یکسره کار کردن دستگاه تصفیه آب
  در این حالت مقداری هوای محبوس در دستگاه در نزدیکی سنسور فشار قرار می گیرد و مانع بالا رفتن فشار می شود بنابراین سنسور عمل نمی کند و باعث می شود دستگاه بی وقفه کار کند. برای هواگیری دستگاه تصفیه آب باید لوله ورودی به سنسور فشار بالا را خارج کنید که هوای محبوس در آن خارج شود. البته این کار را باید زمانی انجام دهید که دستگاه روشن باشد.

  خارج شدن آب با فشار و به صورت ضربه ای از شیر برداشت
  در این حالت ممکن است هوا در فیلتر های مرحله آخر مثل ۵ و ۶ یا در لوله های آن محبوس شده باشد که به صورت ضربه ای از دستگاه خارج می شود. برای هواگیری دستگاه در این حالت اجازه دهید آب مخزن کاملا خارج شود و یا اجازه دهید دستگاه با این حالت کار کند که هوای اضافه آن خارج شود.

  آب تصفیه شده تولید نمی شود.
  در این حالت موتور دستگاه تصفیه کار می کند ولی آب تصفیه ای از آن خارج نمی شود که ممکن است مشکل در هوای محبوس شده در هوزینگ سوم دستگاه تصفیه آب باشد که اجازه عبور آب تصفیه شده را نمی دهد. برای هواگیری دستگاه تصفیه آب در این حالت باید هوزینگ مرحله سوم را باز کنید که مقداری آب از آن سرریز شود. این مشکل زمانی رخ می دهد که میزان فشار آب ورودی به دستگاه کم باشد.

  در حالت دیگری برای رفع مشکل می توانید شلنگ ممبران را خارج کرده که هوای محبوس در آن با خارج شدن آب از بین برود.

  شکسته شدن هوزینگ های پیش تصفیه
  یکی از دلایل شکستن هوزینگ ها می تواند به دلیل هوای موجود در دستگاه باشد. فشار موجود در آب شهری می تواند ضربه های محکمی به صورت شلاقی به هوزینگ وارد کند و باعث شکستن آن شود. البته این مشکل ممکن است بیشتر در دستگاه تصفیه آبی که از پمپ تقویت فشار آب استفاده می شود , اتفاق بیفتند. این شکستگی به خاطر محبوس شدن هوا و انبساط ناگهانی آن اتفاق می افتد.

  تنظیم فشار مخزن تصفیه آب
  البته لازم بذکر است که بعد از هواگیری دستگاه تصفیه آب باید فشار مخزن تصفیه آب تنظیم شود. برای تنظیم فشار دستگاه تصفیه آب باید از میزان فشار استاندارد کارخانه سازنده آگاه باشید. برای تنظیم فشار لازم است شیر خروجی مخزن را باز بگدارید که آب آن کاملا خارج شود. سپس با استفاده از تلمبه و متصل کردن آن به سر دیگر مخزن سعی کنید که آب موجود در مخزن را با فشار خارج کنید. بعد از خارج شدن کامل آب و قطع جریان می توانید با تلمبه هوا را وارد مخزن کنید.

  برای اطمینان خاطر اط فشار مناسب مخزن می توانید از فشارسنج استفاده کنید. اگر در این زمینه تجربه ندارید حتما از تکنسین دستگاه تصفیه آب کمک بگیرید که به بهترین نحو این کار را برای شما انجام دهند.

  البته توجه داشته باشید که امکان حذف کامل هوای دستگاه تصفیه آب وجود ندارد و وجود حباب های ریز هوا در آب به میزان کم معمولا مشکلی ایجاد نمی کند. به طور کلی هوای وارد شده در دستگاه تصفیه آب و هوای موجود در هوزینگ ها , فیلتر ها و مخزن آب با کار کردن دستگاه و به مرور زمان برطرف می شود.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :