درمان سنگ کلیه با استفاده از دستگاه تصفیه آب

توضیحات:

 • به نام خدا

  کلیه ها ادرار را از خون جدا می‌کنند. گاهی اوقات، زمانیکه بدن شما بیش از حد مواد معدنی داشته باشد مایع کافی در خون شما یافت نمی‌شود، به همین دلیل این مواد معدنی در کلیه ها تجمع کرده و به هم می‌چسبند، این توده‌ها “زباله های بدن” سنگ کلیه نامیده می‌شوند.


  سنگ کلیه
  ایجاد سنگ کلیه هیچ ارتباطی با نوشیدن آب تصفیه شده و یا استفاده از دستگاه های تصفیه آب ندارد، بی آبی بدن و کم نوشیدن آب و استفاده از داروهای مینرال تقویتی شیمیایی باعث ایجاد رسوب مواد مینرال شیمیایی در کلیه ها شده و تشکیل سنگ کلیه می‌دهند.

  اخیرا شایعاتی مبنی بر تاثیر استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی بر روی تشدید و تولید علائم سنگ کلیه در بدن شنیده ایم که ما را بر آن نمود تا چند خطی در این مورد برای شما عزیزان به نگارش دربیاوریم.  

  ابتدا باید بدانید سنگ کلیه چیست و چرا به وجود می آید؟
  کم آبی و ننوشیدن آب کافی در طی روز به صورت مکرر باعث پایین آمدن حجم آب درون رگ های خونی شده و متابولیسم بدن برای آنکه از گرفتگی رگ ها جلوگیری کند، مواد مینرال که به آنها ” زباله های رگی “ گفته می‌شود را به کلیه ها برای دفع، از طریق ادرار هدایت میکند. برخی از این زباله های رگی از طریق ادرار دفع و برخی دیگر درون کلیه باقی می‌مانند، این مواد زائد تجمع کرده و تشکیل توده سنگی ( شامل نمک ها و مواد معدنی ) “سنگ کلیه” می‌دهند.

  علائم و نشانه های سنگ کلیه
  در صورتیکه سنگ کلیه موجود در مجاری اداری شما بسیار کوچک یا ریزتر از موارد حاد شامل سنگ کلیه بزرگتر باشد، باعث ایجاد درد نمی‌شود و شما از وجود آن باخبر نشده و علائم سنگ کلیه را نخواهد داشت.

  ولی اگر به یکی از علائم زیر مبتلا هستید وجود سنگ کلیه در شما پیش بینی می‌شود:
  خون در ادرار
  درد شکم در کشاله ران و پهلو
  درد زیاد هنگام دفع ادرار
  اسهال و استفراغ
  همانطور که تا اینجا متوجه شدید، دستگاه تصفیه آب خانگی و درمان سنگ کلیه یا ایجاد سنگ کلیه توسط آب تصفیه شده ای که توسط این سیستم ها تولید می‌شود هیچگونه ارتباطی با هم ندارند و این فقط یک شایعه است. حتی، نوشیدن آب مینرال شده یا اصطلاحا ” آب معدنی ” نیز هیچ تاثیری بر روی ” سنگ کلیه ” ندارد.

  علل و عوامل سنگ کلیه چیست؟
  چه کسانی درمعرض خطر سنگ کلیه هستند
  هرکسی میتواند سنگ کلیه داشته باشد، اما بعضی افراد احتمال بیشتری برای مبتلا شدن به آن دارند. مردان بیشتر از زنان در معرض این خطر هستند، درصد ابتلا به بیماری سنگ کلیه در افراد سفید پوست با توجه به آمارها بیشتر مشاهده شده است.

  عوامل ایجاد سنگ کلیه
  کسی در خانواده شما سنگ کلیه داشته باشد(عوامل ژنتیکی)
  به اندازه کافی آب ننوشید
  از یک رژیم غذایی مبتنی بر پروتئین، سدم و یا قند پیروی کرده باشید
  اضافه وزن دارید یا چاق هستید
  عمل جراحی بای پس معده یا جراحی های دیگر روده ای کرده‌اید
  مبتلا به بیماری کلیوی ” پلی کیستیک ” هستید
  شما شرایط خاصی دارید که باعث می‌شود ادرار شما حاوی مقادیر بالایی از ” سیستئین ” ، ” اگزالات “، ” اسید اوریک “، و کلسیم باشد .
  شرایط شما به گونه ای است که بیماریتان باعث ایجاد تورم یا تحریک در روده یا مفاصل می‌شود
  داروهای خاصی مثل ” دیورتیک ها ( قرص های خواب ) ” یا آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم مصرف می‌کنید
  درمان سنگ کلیه
  بستگی به اندازه سنگ، درمان سنگ کلیه می تواند متفاوت و راههای درمانی گوناگونی داشته باشد. سنگ کلیه از چه ماده ای ساخته شده و چرا باعث درد دستگاه ادراری و تولید درد هنگام ادرار می‌شود؟. برای پاسخ دادن به این سوالات و تشخیص درمان مناسب برای شما، پزشک ممکن است از شما بخواهد آزمایش ادراری، آزمایش خون، اشعه ایکس و یا حتی سیتی اسکن انجام دهید.

  برای استفاده از سیتی اسکن در تشخیص سنگ کلیه از رنگ کنتراست استفاده می‌کنند، اگر به رنگ کنتراست حساسیت دارید بهتر است قبل از آن به پزشک خود اطلاع دهید. اگر نتایج آزمایش نشان دهد که سنگ کلیه شما کوچک است، پزشک ممکن است به شما بگوید دارو مصرف کنید و مقدار زیادی مایعات بنوشید تا سنگ از طریق دستگاه ادراری شما خارج شود. اگر سنگ کلیه شما بزرگ باشد یا اگر باعث مسدود شدن مجاری ادراری شما گردد، ممکن است به درمان بیشتری نیاز پیدا کنید.


  درمان سنگ کلیه بوسیله جراحی

  یکی از روش های درمانی برای سنگ کلیه، درمان به وسیله “لایت ترپسی” ( موج ضربه ای ) می‌باشد. این درمان با استفاده از امواج شوک برای شکستن سنگ کلیه به قطعات کوچک تر است. بعد از درمان، قطعات کوچک سنگ کلیه از طریق مجاری ادراری شما خارج می‌شوند. این درمان معمولا 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد و ممکن است تحت بیهوشی عمومی انجام شود، به این معنی که شما کاملا بیهوش هستید و هیچگونه دردی احساس نخواهید کرد.

  یکی دیگر از گزینه های درمان سنگ کلیه استفاده از ” اورتروسکوپی “ می‌باشد، این درمان نیز تحت بیهوشی کامل انجام می شود و دکتر با استفاده از یک ابزار بلند مانند لوله، در کلیه شما بدنبال سنگ کلیه می‌گردد تا آنرا به قطعات کوچکتر تبدیل کند. اگر سنگ کلیه شما کوچک باشد، ممکن است پزشک آنرا بردارد و اگر سنگ کلیه شما بزرگ باشد آنرا به قطعات کوچکتر شکسته تا شما بعدا بتوانید از طریق ادرار آنها را دفع نمایید.

  در بعضی مواد نادر، برای حذف سنگ کلیه از روش ” نفرولیتوتومی “ استفاده می‌کنند. در طی این عمل جراح، لوله را به طور مستقیم به کلیه شما وارد میکند تا سنگ را بردارد. شما برای مدت 2 تا 3 روز می‌بایست در بیمارستان بستری و تحت مراقب پزشکی باشد تا بتوانید از این روش درمانی برای حذف سنگ کلیه استفاده کنید.

  چگونه می توانیم از سنگ کلیه جلوگیری کنیم ؟
  روش های پیشگیری از سنگ کلیه
  بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه این است که هر روز مایعات کافی بنوشید. اکثر مردم باید روزانه بین 8 تا 12 فنجان مایعات ” آب تصفیه شده و تمیز “ بنوشند. اگر بیماری کلیوی دارید و مجبورید از آب کمتری در طی روز استفاده کنید، بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید تا او به شما بگوید چه میزان آب باید مصرف کنید.

  محدود کردن پروتئین سدیم و حیوانی (گوشت و تخم مرغ) در رژیم غذایی میتواند از سنگ کلیه جلوگیری کند. اگر پزشک بتواند به شما بگوید که علت سنگ کلیه چیست؟ و سنگ کلیه شما از چه موادی تشکیل شده، ممکن است رژیم غذایی مناسبی در نظر بگیرد تا از ایجاد سنگ کلیه در آینده جلوگیری بعمل آید. اگر وضعیت سلامتی شما طوریست که ممکن است سنگ کلیه داشته باشید، پزشک ممکن است داروهای خاصی برای شما تجویز کند تا بصورت روزانه آنها را مصرف کنید. قبل از متوقف کردن راههای درمان و پیشگیری و یا تغییر در رژیم غذایی خودتان، حتما با پزشک مشورت کنید و از او راهنمایی بخواهید.

  انواع سنگ کلیه
  چهار نوع اصلی از سنگ کلیه در افراد وجود دارند
  سنگ های کلسیم که شایعترین نوع سنگ کلیه هستند. آنها معمولا از کلسیم و اگزالات (مواد شیمیایی طبیعی موجود در اکثر غذاها ) ساخته می‌شوند، اما گاهی اوقات از کلسیم و فسفات نیز به وجود می‌آیند.
  سنگ اسید اوریک، وقتی ادرار شما اغلب مواقع اسیدی است تشکیل می‌شود. اسید اوریک میتواند به تنهایی یا با کلسیم سنگ کلیه را تشکیل دهد.
  سنگ های struvite ” استروویت ” یا سنگ های عفونی ادراری که در آنها باکتری آمونیاک تولید می‌شود. سنگ های استروویت از منیزیم، آمونیوم و فسفات تشکیل می‌شوند.
  سنگ های “سیستین” ( به انگلیسی : Cystinosis ) از یک ماده شیمیایی تشکیل شده که بدن شما بطور طبیعی آن را تولید میکند که به این نام شناخته می‌شوند. سنگ های سیستین (سنگ های دردسر ساز) بسیار نادر هستند و در افراد مبتلا به اختلال ژنتیکی رخ می دهند که باعث می‌شود سیستین که یک نوع ماده شیمیایی طبیعی در بدن است از طریق ادرار و مجاری مربوطه خارج شود.
  سنگ کلیه میتواند به اندازه یک دانه شان و یا بزرگتر از آن و حتی به اندازه یک مروارید باشد. سنگ کلیه میتواند در کلیه شما باقی بماند یا از طریق لوله هایی که از کلیه به مثانه متصل است از بدن شما بوسیله ادرار خارج شوند. سنگ کلیه میتواند در دستگاه ادراری شما گیر کند، هنگامیکه سنگ کلیه باعث جلوگیری از خروج ادرار می شود میتواند بسیار دردناک باشد.

  بهترین راه جلوگیری از سنگ کلیه
  نوشیدن آب تصفیه شده و تمیز که توسط دستگاه های تصفیه آب خانگی تولید می‌شود بهترین راه جلوگیری از سنگ کلیه است. ما، مشتریان زیادی داشته ایم که از بیماری سنگ کلیه در رنج بودند، پس از آنکه از آب تصفیه شده توسط این دستگاه ها را استفاده کردند، سنگ کلیه آنها در مدت چند ماه از بین رفت.

  نخوردن بعضی میوه ها مانند گریپ فروت برای کسانی که کلیه ی آنها مستعد سنگ سازی است توصیه می‌شود. بدن انسان به طور میانگین روزانه بین 8 تا 10 لیوان آب برای نوشیدن نیاز دارد که این آب حتما باید از منابع معتبر و تمیز تهیه شود. استفاده از آبی که توسط دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس تولید می‌شود یکی از بهترین راه حل های جلوگیری از سنگ کلیه است.

  شاید بخواهید بدانید روش کار سیستم اسمز معکوس به‌کاررفته در دستگاه های آب تصفیه کن خانگی به چه شکل است و هر فیلتر چه وظیفه ای بعهده دارد، چه موادی از آب حذف می‌شوند و کیفیت آب این دستگاهها چگونه است؟

  اولین فیلتری که آب شهری وارد آن می شود فیلتر پلی‌پروپیلن یا اصطلاحا PP نام دارد. این فیلتر از الیاف طبیعی پنبه ای شکل تولید می‌شود که باعث حذف گل و لای – رسوبات درشت – شن – ماسه – زنگ زدگی داخل لوله ها می‌شود. به این مواد املاح درشت یا املاح معلق ( موادی که اکثرا با چشم دیده می شوند ) میگویند.

  پس از آن نیاز است تا کلر از آب لوله کشی شهری حذف شود، این کار بوسیله فیلترهایی که به آنها کربنی گفته می‌شود انجام می‌شود. درواقع فیلتر کربنی کلر را از آب کاملا حذف کرده و آماده ارسال به مرحله بعدی یعنی ممبران میکند. هنگامیکه آب وارد فیلتر ممبران شد، آلودگی های محلول مانند نیترات – سموم – انگل – نیتریت – آرسنیک و … که به آنها ( املاح شیمیایی محلول ) – با چشم قابل دیدن نیستند – می گویند را حذف می کند.

  آب در مرحله بعدی – یعنی مرحله پنجم – وارد فیلتر کربنی شده تا از لحاظ طعم و مزه بهتر شود، سپس وارد مخزن ذخیره شده و آنجا تجمع کرده و منتظر استفاده توسط شما بوسیله ی شیرِ آبی که قبلا توسط سرویسکار بر روی سینک نصب کرده می‌شود. شما با باز کردن شیرِ آبِ روی سینک قادر خواهید بود تا آبی کاملا تمیز و تصفیه شده دریافت و مصرف کنید.

  فیلترهای دیگری نیز پس از این مرحله بنام فیلتر مینرال – قلیایی – لامپ UV – فیلتر اینفرارد وجود دارد که هرکدام کاری خاص بر عهده‌شان است . بعنوان مثال فیلتر مینرال برای معدنی کردن آب و لامپ UV برای ضدعفونی و میکروب زدایی آب استفاده می‌شود . از فیلتر اینفرارد برای تولید اکسیژن به آب و از فیلتر قلیایی برای افزودن مواد معدنی مفید مثل کلسیم، پتاسیم ، آهن و … استفاده می‌کنند که تعداد این فیلترها بر روی دستگاه های تصفیه آب بنام 5 فیلتر یا پنج مرحله ای – 6 و 7 فیلتر یا شش و هفت مرحله ای – 8 و 9 فیلتر یا هشت و نه مرحله ای شهرت دارد و در بازار بفروش میرسد . این فیلترها بصورت آپشن هستند و می‌توانید یک عدد یا چند عدد و یا همه آنها را بر روی دستگاه تصفیه آب خودتان داشته باشید .

  تاریخچه سنگ کلیه
  ریشه های علم مدرن و تاریخچه بیماری های سنگ ادراری به مصریان باستانی و بین‌النهرین بازمی‌گردد. در پژوهشی که توسط محققان این حوزه صورت گرفت، دریافتند که سنگ کلیه فرآیندی در حال رشد بوده و مبنای پیدایش آن از طبیعت است زیرا سنگ کلیه دارای مواد معدنی موجود در طبیعت و سنگهای صخره های مرجانی و مواد معدنی موجود در چشمه های آب گرم است. سنگ کلیه ممکن است پس از درمان مجددا برگردد، اصطلاحا “عود” کند و یا اینکه کلیه شما سنگ ساز باشد.

  سنگهای دردسرساز مجاری ادراری یا همان سنگ کلیه از فردای سپیده دم تاریخ وجود انسان، شکل گرفتند. اولین سنگهای شناخته شده در مومیایی های مصر باستان کشف شد. در سال 1901 میلادی، پروفسور اهل انگلستان “اشمیت” یک سنگ کلیه مثانه از یک مومیایی با قدمت 4500-5000 ساله در مصر پیدا کرد. درمان سنگ کلیه در علم پزشکی مصر باستان از سال 1500 قبل از میلاد ذکر شده است.

  جراحی برای درمان سنگ کله در ابتدا در قرن هشتم میلادی توسط یک جراح باستان شناس هندی با نام Sushruta انجام شد. او اطلاعات مفصلی درباره سنگهای ادراری، آناتومی ادراری و جراحی برای سنگ کلیه در نوشته‌هایش ارائه کرد که به عنوان Sushruta Samhita گردآوری شده است.

  بقراط
  در قرن چهارم قبل از میلاد، بقراط به طور خاص از سنگ کلیه در سوگندنامه  Hipprocratic خود نام برده است. در این سوگندنامه پزشکی، نوشته‌ای است که به سنگها اشاره دارد: “من از چاقو استفاده نخواهم کرد، حتی در افراد مبتلا به سنگ، این به نفع  افرادی که جراحی برای آنان بسیار خطرناک است.”

  اکثر مورخان فکر می‌کنند که این بیانیه یک هشدار است که پزشکان باید از شرکت در عمل جراحی که خطرناک است شرکت نکنند.

  در قرون وسطی چه اتفاقی افتاد؟

  جراحان در میانه قرون وسطی و تا قبل از اختراع داروی بیهوشی بیماران را با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان می‌کردند و این، گزینه بسیار خوبی برای کسانی بود که از سنگ کلیه در رنج و عذاب بودند. اما جراحانی بودند که از جراحی برای درمان سنگ کلیه استفاده می‌کردند، استفاده از جراحی در قرون وسطی بسیار کاری خطرناک بود و بیشتر مواقع منجر به فوت بیماران میشد. اما پزشکان قرون وسطی راه خوبی برای گریز از عواقب آن داشتند و آن فرار کردن از شهر بود! به همین سادگی. 


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :