سوئیچ قطع فشار پایین یا لو پرشر

توضیحات:

 • به نام خدا

  مدار الکتریکی دستگاه تصفیه آب شامل چه قطعاتی است ؟

  دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس علاوه بر مدار آبی دارای مدار الکتریکی نیز هستند، و این مدار موتور پمپ دستگاه را کنترل می‌کند، قطعاً برای افرادی که آشنایی با دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس ندارند وجود مدار الکتریکی و پمپ عجب به نظر برسد! در اینجا پیشنهاد می‌شود حتماً مقالات مرتبط با ممبران و دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس مطالعه گردد.

  یک راه ساده برای اینکه در دام افراد سود جو نیفتیم و به اشتباه دستگاه‌های تصفیه فیلتراسیون را به جای تصفیه آب اسمز معکوس نخریم، وجود همین مدار الکتریکی و موتور پمپ در دستگاه‌های اسمز معکوس است که در سیستم‌های فیلتراسیون موجود نیست.

       حال بیایید به بحث خودمان برگردیم و کارکرد این ۲ سوئیچ را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم. وظیفه اصلی این ۲ قطعه قطع جریان برق موتور در صورت بالا و یا پایین آمدن فشار است تا بدین صورت از موتور دستگاه که نسبتاً قطعه گرانی در دستگاه است محافظت شود. در ادامه هر یک از سوئیچ‌ها به طور جامع معرفی می‌گردد.

  تصفیه آب برای خونه چی بخریم ؟
  سوئیچ قطع فشار پایین یا لو پرشر ( LOW PRESSURE SWITCH )

  وظیفه‌ی این سوئیچ خاموش کردن پمپ در مواقع افت فشار و یا قطع آب ورودی است تا از بدون آب کار کردن پمپ و در نتیجه آسیب دیدن آن جلوگیری شود. این سوئیچ در واقع یک کلید برقی است که فشار آب در آن نقش عامل قطع و وصل کلید را بر عهده دارد به این شکل که در صورت افت فشار آب کلید جریان برق آن قطع میشود.نحوه قرار گیری این سوئیچ در مدار آبی و برقی به صورت زیر است:

  در مدار آبی این سوئیچ معمولاً بعد از فیلتر ۱ بسته می‌شود بصورت سری در مدار الکتریکی پمپ قرار گرفته است و در واقع به عنوان یک کلید قطع و وصل در پمپ عمل می کند.

  زمانی که فشار آب ورودی بالاست، به دیافراگم تعبیه شده درون قطعه فشار وارد شده و موجب بسته ماندن مدار برقراری جریان برق می شود. در صورت افت فشار یا قطع آب، فشار از روی دیافراگم برداشته شده، موجب باز شدن مدار و قطع جریان برق عبوری می شود. قطع و وصل شدن جریان برق موجب قطع و وصل شدن پمپ می شود.

  در مدار برقی این سوئیچ به صورت سری با موتور پمپ در مدار قرار میگیرد و بلافاصله پس از قطع فشار آب جریان برق موتور را قطع می‌کند.
  این سوئیچ نیز مانند سوئیچ قطع فشار پایین، بصورت سری با پمپ در مدار قرار می‌گیرد و یک کلید قطع و وصل در مدار عمل می کند. این سوئیچ وظیفه خاموش کردن پمپ دستگاه را در زمانی که شیر برداشت بسته و منبع آب نیز پر است، به عهده دارد یعنی به عبارت دیگر وقتی فشار افزایش پیدا می‌کند سیستم خاموش می‌شود. در واقع در چنین مواقعی که در اثر فشار پمپ ، فشار آب داخل سیستم زیاد می‌شود، این فشار به دیافراگم داخل “سوئیچ فشار بالا” منتقل می‌شود که این امر باعث عمل کردن سوئیچ و قطع کردن جریان عبوری از مدار می گردد. در اثر قطع جریان الکتریسیته پمپ دستگاه نیز خاموش می شود. زمانی که شیر مصرف باز می‌شود و یا آب داخل مخزن به دلیل دیگر تخلیه شود، این فشار کاهش میابد و در نتیجه سوئیج جریان برق را وصل و موتور مجددا روشن می‌شود و این روند به همین شکل ادامه میابد.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :