بویلر یا دیگ بخار

توضیحات:

 • به نام خدا

  مصرف بخار سوپرهیت و معمولی بیشتر در صنایع مادر که فرآیندهای تولیدی منطبق با آب یا بخار گرم را دارند روز به روز در حال افزایش است که دیگ های بخار روغن داغ نیز یکی از انواع بویلر بشمار میرود. بخار آب حاصل از دیگ آب گرم، برای ضدعفونی کردن وسایل، شستن لوازم حساس بکار میرود که قدرت پاک کنندگی بالایی دارد و از آن بیشتر در سیستم های شستشو و صنایع استفاده می‌کنند.

  بویلر یا دیگ بخار آب گرم یکی از مهمترین اجزاء برای استفاده در نیروگاه های متکی بر بخار است که دارای قسمت ها و انواع مختلفی است. میتوان گفت که تقسیم بندی انواع دیگ بخار متناسب با ظرفیت آن طراحی و تولید شده که به دیگ آب گرم و دیگ تهیه بخار طبقه بندی می‌شود.

  دیگ های بخار یا بویلر آب گرم بر چند قسمت تقسیم می‌شود :

  ترکیبی
  واتر تیوب یا لوله آبی
  فایر تیوب یا لوله آتشین
  چدنی و فولادی
  در واقع بویلر صنعتی نوعی محفظه از جنس چدن یا فولاد است که به صورت استوانه ای عمودی یا افقی با سوخت گاز برای تولید آب گرم و یا بخار بصورت تحت فشار طراحی و تولید می‌شود که برای تامین آبگرم در بیشتر ساختمان های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار میگیرد.

  تقسیم بندی انواع بویلر

  الف: دیگ های آب گرم :

  این نوع بویلرها یا دیگ های بخار که معمولا ظرفیت تولیدشان را براساس کیلووات  kw مشخص می‌کنند دارای ظرفیت های به نسبت کمتری هستند که برای مصارف صنعتی کوچک و یا تهیه گرمایش و آب گرم در منازل مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  ب: دیگ بخار آب گرم :

  از آنجاکه ظرفیت تولید بخار آب گرم این نوع دیگ ها براساس نیاز واحدهای صنعتی بزرگ و نیروگاه ها طراحی می‌شوند، می‌توانند در فشارهای بالا در مدل های لوله دودی و ساده تولید شوند.

  بویلر یا دیگ بخار بخاطر پیچیدگی هایی که برای مصارف مختلف دارد از تجهیزات و لوازم برقی و مکانیکی مختلفی تشکیل می‌شود. ایمنی، مهمترین نکته در طراحی و تولید اینگونه محصولات است و به همین دلیل کیفیت و استاندارد تجهیزات استفاده شده بسیار ضروری و اجتناب ناپذیر است. قیمت بویلر بخار متکی بر کارایی و کیفیت قطعات استفاده شده توسط سازنده است و البته، ماندگاری و پایین بودن درصد استهلاک آن رابطه مستقیمی با آن دارد.

  قطعات مهم عبارتنداز:

  مشعل – شیر یکطرفه – مانومتر فشار پمپ – بدنه دیگ – سختی گیر مغناطیسی – کلکتور لوازم کنترلی – شیر تخلیه – پمپ تغذیه – شیر اصلی خروج بخار و شیر هواگیری – شیر اطمینان و شیر تخلیه آبنما – شاسی دیگ و سنسور دمای آب – دودکش و دریچه

  انواع بویلرهای نیروگاهی

  نوعی از انواع بویلر است که از جنس فولاد با لوله های فولادی در ترکیب بندی بویلر در دسته بندی واتر تیوب تولید می‌شود که در اکثر نیروگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد. دیگ های بخار نیروگاهی برای تولید برق از بخارگرم مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این ترتیب، دیگ های بخار یا بویلر، انرژی که بواسطه سوختن تولید می‌شود را به سیال داخل دیگ منتقل میکند.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :