درمان فرد مبتلا به ویروس کرونا در خانه

توضیحات:

 • به نام خدا

  اول و از همه مهم‌تر این که در خانه بمانید! این توصیه حتی شامل حال زمانی که کرونا مثبت نیستید؛ اما علائم آن را دارید نیز می‌شود. حتی‌المقدور در اتاقی که سرویس بهداشتی دارد بمانید و از سایر اعضای خانواده دور باشید. اگر مجبورید از سرویس بهداشتی مشترک با بقیه استفاده کنید، باید بعد از هر بار استفاده آن را کاملاً تمیز و ضدعفونی کنید. هیچ‌کسی را ملاقات نکنید و اگر مجبورید کسی را ببینید، حتماً ماسک بزنید. سایر اعضای خانواده‌تان نیز باید تمام نکات بهداشتی و مراقبتی را به طور کامل رعایت کنند تا دچار ویروس نشوند:
  . دست‌ها را به طور مرتب بشویید
  . داخل دستمال سرفه کرده و فوراً آن را در کیسه زباله پلاستیکی در سطل درب‌دار بیندازید
  . سطوحی را که مکرراً لمس می‌شوند به طور مرتب و هر چند بار در روز که لازم است تمیز کنید
  . از هیچ وسیله‌ی مشترکی استفاده نکنید، مثلاً ظروف یا رختخواب.
  . لباس‌ها و ملافه‌ها را به درستی و مکرراً بشویید
  . همچنین باید از تماس با حیوانات خانگی اجتناب کنید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کند تا زمانی که ناشناخته‌هایی در مورد ویروس کرونا و حیوانات وجود دارد، از تماس با آن‌ها خودداری کنید.
  اگر علائمتان شدت گرفتند با پزشک یا مرکز درمانی تماس بگیرید تا بدانید آیا لازم است به بیمارستان مراجعه کنید یا خیر. برخی از این علائم شامل موارد زیر می‌شوند:
  . مشکل در تنفس
  . درد مداوم یا احساس فشار در سینه
  . احساس سرگیجه یا منگی که قبلاً نداشته‌اید
  . کبود شدن لب‌ها یا صورت
  اگر این علائم را خطرناک احساس کردید باید هر چه سریع‌تر به اورژانس مراجعه کنید.

  اگر تبتان بالاست می‌توانید از داروی تب بُر استفاده کنید. استامینوفن دارویی است که معمولاً برای کنترل تب توصیه می‌شود. ایبوپروفن نیز داروی تب بُر است اما نگرانی‌هایی از این بابت وجود دارد که ممکن است در مورد ویروس جدید کرونا، مناسب و ایمن نباشد

   

  آیا دارویی برای ویروس کرونا وجود دارد؟
  طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، در حال حاضر هیچ دارو یا واکسنی برای درمان ویروس کرونا وجود ندارد. لطفاً فریب ادعاهایی را که تضمین می‌کنند می‌توانند جلوی بیماری کرونا را بگیرند یا آن را درمان کنند نخورید. ضمناً آنتی‌بیوتیک‌ها فقط باکتری‌ها را درمان می‌کنند، بنابراین در درمان این ویروس بی‌تأثیرند.
  کاری که شما می‌توانید بکنید، کنترل علائمتان است تا هر چه سریع‌تر بهبود پیدا کنید. بدن جوری تنظیم شده که با ویروس‌ها مبارزه می‌کند و برای بیشتر افراد این اتفاقی است که خودبه‌خود با موفقیت روی می‌دهد.
  اگر به طور کل فرد سالمی هستید، پس بدنتان به احتمال زیاد می‌تواند بعد از چند روز بهتر شود و در عرض تقریباً یک هفته بهبود پیدا خواهید کرد؛ اما هنوز تا یکی دو هفته ممکن است ناقل ویروس باشید و به همین دلیل است که توصیه شده هر کسی که دچار ویروس کرونا می‌شود، دست‌کم تا 14 روز قرنطینه را حفظ کند.


  چگونه می‌توانید علائم ویروس کرونا را درمان کنید؟
  علائم ویروس جدید کرونا شامل تب و سرفه و تنگی نفس می‌شود.

  برای تب
  داروی تب بُر مصرف کنید: اگر تبتان بالاست می‌توانید از داروی تب بُر استفاده کنید. استامینوفن دارویی است که معمولاً برای کنترل تب توصیه می‌شود. ایبوپروفن نیز داروی تب بُر است اما نگرانی‌هایی از این بابت وجود دارد که ممکن است در مورد ویروس جدید کرونا، مناسب و ایمن نباشد. برای اطمینان حاصل کردن از این جهت به تحقیقات بیشتری نیاز است.
  مایعات زیاد بنوشید: تب معمولاً باعث تعریق می‌شود که به معنی از دست رفتن مایعات بدن است. پس مایعات زیاد بنوشید (ترجیحاً آب، آبمیوه طبیعی و بدون قند). نوشیدنی‌های کافئین‌دار توصیه نمی‌شوند.
  استراحت کنید: بدن شما برای مبارزه با ویروس‌ها نیاز به انرژی دارد. فقط استراحت کنید و اجازه دهید بدنتان کارش را انجام دهد.

  برای سرفه
  در طول روز مایعات بنوشید: نوشیدن مایعات نه تنها گلو و حلقتان را مرطوب و نرم نگه می‌دارد بلکه بدنتان را نیز هیدراته نگه می‌دارد.
  نوشیدنی‌های گرم بنوشید مانند چای، دمنوش و سوپ مرغ: مایعات گرم، راه‌های هوایی‌تان را گرم می‌کنند و سبب شل شدن موکوس، غشای حلق و راه‌های تنفسی فوقانی می‌شوند.
  یک قاشق مرباخوری عسل با چای گرم یا آب داغ را امتحان کنید: کمی عسل می‌تواند گلودرد را تسکین دهد اما به بچه‌های زیر یک سال نباید عسل بدهید.
  بخور دهید: دوش آب داغ بگیرید، از دستگاه بخور استفاده کنید یا به هر صورت دیگری بخار آب داغ تنفس کنید. این کار باعث تسکین گلودرد شده و راه‌های هوایی را باز می‌کند تا راحت‌تر نفس بکشید.
  آب‌نمک غرغره کنید: هر چند هنوز از نظر علمی ثابت نشده که غرغره کردن آب‌نمک کمکی به کنترل علائم کرونا بکند اما خیلی از افراد ادعا می‌کنند گلودردشان با این راهکار تسکین می‌یابد. به هر حال امتحان کردن آن ضرری ندارد. بدین منظور یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب جوشیده ولرم حل کنید. بعد از غرغره کردن، روشویی را ضدعفونی کنید.
  یک تکه یخ بمکید: اگر گلویتان در اثر سرفه دردناک شده سرما ممکن است با بی‌حسی به کاهش و تسکین موقت گلودردتان کمک کند.
  قرص یا آبنبات سرفه بمکید: این راهکارها نیز دهان و گلویتان را مرطوب نگه می‌دارند و سرفه‌هایتان را کم می‌کنند.
  داروی سرفه را امتحان کنید: اگر سرفه‌هایتان خلط دار است می‌توانید شربت اکسپکتورانت بخورید تا ترشحاتتان رقیق شود. اگر سرفه‌های خشک دارید، شربت ضدسرفه چیزی است که نیاز دارید اما نوع مناسب آن را انتخاب کنید.
  برای درد، استامینوفن مصرف کنید: گاهی سرفه‌های زیاد، دردناک می‌شوند. یک داروی مسکن مانند استامینوفن می‌تواند چنین دردی را تسکین دهد.

  برای تنگی نفس
  آرام نفس بکشید: کُندتر کردن ریتم تنفس می‌تواند به شما کمک کند دوباره درست تنفس کردن را شروع کنید.
  یکی از تکنیک‌های ریلکسیشن یا مدیتیشن را امتحان کنید: این تکنیک‌ها با منظم و آرام کردن ریتم تنفس کمکتان می‌کنند بدنتان را آرام کنید. ضمناً داشتن تنگی نفس ممکن است سبب اضطرابتان شود اما با کمک تکنیک‌های ریلکسیشن می‌توانید اضطراب را از خودتان دور کنید.
  اگر قبلاً پزشک برایتان اسپری استنشاقی تجویز کرده بود، ممکن است الان دوباره به آن نیاز داشته باشید: به احساسی که در سینه‌تان دارید توجه کنید و به یاد بیاورید قبلاً پزشکتان بابت کدام علائم، اسپری استنشاقی تجویز کرده بود. از اسپری هیچ‌کس دیگر استفاده نکنید و فقط نوعی را مصرف کنید که برایتان تجویز شده بود. قسمت دهانی اسپری را بعد از مصرف ضدعفونی کنید.


  چند توصیه
  - بیشتر افراد دچار علائم خفیف ویروس کرونا می‌شوند. درمانی برای این ویروس وجود ندارد اما راهکارهای ساده‌ای هستند که می‌توانند علائم را کنترل کنند.
  - بیشتر افراد بعد از چند روز حالشان بهتر می‌شود و در عرض یک هفته بهبود پیدا می‌کنند؛ اما همچنان ممکن است ناقل باشند. بنابراین باید به مدت 14 روز بعد از شروع اولین علائم، قرنطینه حفظ شود.
  - تب و سرفه و تنگی نفس را می‌توانید با راهکارهایی که در بالا گفتیم کنترل کنید تا زودتر حالتان خوب شود. زیاد آب بنوشید و استراحت کنید.
  - یادتان باشد از دیگران دور بمانید و به تمام پروتکل‌های بهداشتی و مراقبتی عمل نمایید تا ویروس را به عزیزانتان منتقل نکنید.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :