۹ راه حل جبران کمبود آب برای قرن بیست و یکم

توضیحات:

 • به نام خدا

  بیش از ۲٫۷ میلیارد نفر از حداقل یک ماه کمبود آب در یک سال رنج می برند.

  این واقعیت ها را می توان به سختی درک کرد، به ویژه از آنجایی که فقط ۳ درصد از آب در جهان (که بیش از ۷۰ درصد سطح زمین را تشکیل می دهد) آب شیرین مناسب برای مصرف انسان است (ربکش ۲۰۱۶).

  با این حال، هنگامی که ما در این واقعیت که ۲/۳ آب شیرین در جهان در یخچال ها یخ زده قفل شده است، می توانیم درک کنیم که کمبود آب واقعا به طور چشمگیری مشکل است. در حالیکه بیش از یک میلیارد نفر روزها به دنبال آب آشامیدنی تمیز و مطمئن هستند، بعضی از ما با دسترسی به مقدار زیادی آب، آن را هدر می دهیم

  عوامل کمبود آب


  عوامل عمده کمبود آب عبارتند از آلودگی بیش از حد آب ، درگیری ها، فاصله سفر به منابع آب، خشکسالی و کنترل دولتی. با کمبود آب، گرسنگی، بیماری ها و سایر عوارض بهداشتی، بهداشت و درمان ضعیف، عدم آموزش و در نهایت فقر می آید. خبر خوب این است که مشکل کمبود آب می تواند حل شود، اما به یک تلاش جمعی نیاز دارد که هر یک از ما نقش خود را برای حل این بحران جهانی بازی کنیم. در اینجا برخی از راه حل های پیشنهادی برای بحران کمبود آب ارائه شده است.

  زیرساخت های آب یک عنصر بسیار مهم مدیریت و کنترل آب است. این شامل تمام زیر ساخت های مورد استفاده برای ساخت، پمپ، حمل و نقل، هدایت، ذخیره، درمان، و ارائه آب آشامیدنی سالم و همچنین ابزار و تجهیزات مورد استفاده برای ساخت آنها می باشد. این سازه ها شامل چاه های آب زیرزمینی، سدها، مخازن ذخیره، مصرف آب سطحی ، لوله ها، امکانات آب آشامیدنی و آبزیان می باشند. با فقدان زیرساخت های آب، کمبود آب می آید. به همین دلیل است که ما برای بهبود کیفیت زیرساخت های آب چه طبیعی یا مصنوعی مهم است.

  زیرساخت همچنین شامل زیرساخت های طبیعی است که از تکنیک های مدیریت چشم انداز مانند حفاظت، بازسازی، و مدیریت پایدار استفاده می کند. این تکنیک ها خدمات پایه ای آب مانند کنترل سیل، ذخیره سازی و شارژ آبخوری و تأمین آب تمیز و فراوان را فراهم می کند

  زیربنای بهبود یافته نه تنها میزان اتلاف آب پاکیزه را کاهش می دهد،بلکه همچنین تعداد افرادی را که روزانه به دنبال آب پاکیزه می گردند را نیز کاهش می دهد.(EPA 2018)

  شارژ آب زیرزمینی / ذخیره سازی و بازیابی آب آشامیدنی
  کمبود آب

  راه حل دیگری برای بحران کمبود آب، بهبود تلاش های ما برای شستن آب زیرزمینی ما است. شارژ مجدد آبهای زیرزمینی مصنوعی برای چندین دهه وجود داشته و ثابت شده است که یکی از موفقترین روشهای حل کمبود آب در بسیاری از مناطق است. فرایند شارژ می تواند یک فرآیند ناشی از انسان یا یک فرایند طبیعی به عنوان بخشی از چرخه هیدرولوژیکی باشد. شستشوی آب های زیرزمینی می تواند به طور مستقیم از طریق چاه های تزریقی یا گسترش حوضچه ها یا به عنوان یک نتیجه از فعالیت های انسانی، از جمله دفع زباله و آبیاری انجام شود. فاضلاب احیا شده و شارژ ناشی از انسداد در بسیاری از مناطق، به تدریج باعث می شود که یک مولفه کلیدی در چرخه هیدرولوژیکی باشد.

  بازیابی و ذخیره سازی آب سنگین یکی دیگر از راه حل های کمبود آب است. در اینجا، شارژ از طریق نفوذ سطح زمین به آبخوانهای کم عمق و کم عمق انجام می شود. در سال های اخیر این فرایند به جای تزریق مستقیم به سیستم های آبخوان عمیق، از جمله آنهایی که دارای آب های زیرزمینی با کیفیت پایین هستند  انجام می شود و ذخیره سازی آب شیرین در مناطقی وجود دارد که هیچ کدام از آنها قبلا وجود نداشته است.

  یک محدودیت عمده برای شارژ توسط تزریق و نفوذ، مسدود کردن منافذ از ذرات، رسوب شیمیایی و تشکیل بیوفیلم است. این می تواند بر کیفیت آب های زیرزمینی مانند شکل گیری سولفید های حل شده و محلول سازی آهن (EPA 2017) تاثیرات منفی داشته باشد. به رغم آن، اگر به درستی انجام شود و به درستی کنترل شود، این دو روش می تواند به میزان قابل توجهی کاهش کمبود آب در بعضی از مناطق آسیب دیده این پدیده را کاهش دهد.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :