آنتی اسکالانت ماده ضدرسوب

توضیحات:

 • به نام خدا

  دستگاه تصفیه ی آب و حفاظت از آن یک امر مهم برای همه ی کسانی است که با این دستگاه سر و کار دارند. آنتی اسکالانت یکی از راه کارهایی هست  که برای حفاظت از دستگاههای RO می توان از آن استفاده کرد. دستگاه تصفیه ی آب RO شامل فیلتری بنام ممبران است که متشکل از غشای نیمه تروا است.

  اگر ایرادی در این فیلتر باشد قطعا دستگاه با مشکلات بسیار زیادی مواجه می‌شود. ممبران بسیار حساس هست و نباید رسوب مانع  عملکرد درست آن باشد. تاکنون خسارت های بسیار سنگینی از جانب مشکلات ممبران و پمپ ها  به دستگاههای تصفیه ی آب وارد شده است. آنتی اسکالانت یک ماده ی شیمیایی است جهت کاهش رسوبات، مانند: کربنات کلسیم،سولفات کلسیم،سولفات باریم و سولفات استرانسیوم که بر روی ممبران تشکیل می شوند.

  نقش آفرینی آنتی اسکالانت در دستگاه تصفیه
  آنتی اسکالانت فلوکن 260 خانواده ای از مواد شیمیایی هست که برای جلوگیری از تشکیل رسوب نمک های معدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

  این ماده ی شیمیایی یکی از معروف ترین مواد شیمیایی هست که برای شست و شوی سیستم و دستگاههای تصفیه آب صنعتی از آن استفاده می‌شود. مشکل بزرگی که دستگاههای تصفیه آب با آن مواجه می‌شوند گرفتگی منافذ ممبران های آن توسط نمک های موجود در آب است.

  در واقع به عنوان یک ناجی به کمک این دستگاهها رفته و مانع از رسوبات می شود. در حالت کلی آنتی اسکالانت فلوکن 260 یک مواد تصفیه ی معتبری است که کل جهان دست یاری به سمت او دراز کرده است برای به حداقل رساندن مشکلات تصفیه ی آب و رفع گرفتگی ممبران ها. استفاده از آنتی اسکالانت باعث می شود که آب با کیفیت در اختیار باشد و همچنین میزان جریان عبوری آب از ممبران دستگاه های تصفیه افزایش یابد.

  تجربه ثابت کرده است که عدم استفاده از آنتی اسکالانت فلوکن 260؛ آسیب های بسیار زیادی به دستگاه ها وارد کرده است. کسانی که از این ماده استفاده کرده اند رضایت کامل داشته اند و مشتاق خرید آن با کیفیت بالا هستند.

  دستگاه اسمز معکوس و تاثیر آنتی اسکالانت avista
  آنتی اسکالانت avista در شیرین کردن آب دریا هم نقش مهمی دارد. متاسفانه جهان ما با مشکل کم آبی مواجه است و در کشور ما هم همین موضوع به یک بحران بزرگ تبدیل شده است. یکی از راه حل ها، استفاده از دستگاههای اسمز معکوس است که آب شرب دریا توسط این دستگاه شیرین می شود. آبی که وارد دستگاه اسمز معکوس می شود حامل نمک های محلول کلسیم،منیزیم و سایر املاح می باشد.

  این رسوبات به مرور زمان روی ممبران دستگاه تصفیه آب تاثیر می‌گذارد و موجب تشکیل رسوب می شود. در واقع آنتی اسکالانت آویستا همین جا به کمک ممبران می آید. زمانی که می خواهند آب دریا را شیرین کنند مقداری از آنتی اسکالانت ها را در دستگاههای اسمز معکوس از طریق پمپ های  مخصوص تزریق می کنند تا مانع گرفتگی ممبران بشود. چون در حالت عادی نمک آب دریا  باعث می شود محل های عبور از غشا دچار گرفتگی بشوند که در این صورت با تزریق آنتی اسکالانت این مشکل حل می شود.

  روش دقیق تزریق آنتی اسکالانت آویستا
  برای تزریق آنتی اسکالانت avista محدوده ای در نظر گرفته شده است که باید به آنها توجه کرد و نمی توان به صورت خودسر آن را تزریق نمود. دقت بیشتر برای تزریق آنتی اسکالانت avista به این دلیل است که میزان تزریق، به پارامترهای مختلفی بستگی دارد مثل آنالیز آب،میزان دبی، دما،PH،میزان ریکاوری سیستم،منبع آب،نوع ممبران و نحوه آرایش ممبران. میزان تزریق آنتی اسکالانت در محدوده 1  الی 6 ppm است.

  فرمول شیمیایی میزان تزریق آنتی اسکالانت avista:

  پمپ ها نقش بسیار مهمی در تزریق آنتی اسکالانت ها با هر برند مانند آویستا,avista,فلوکن 260 دارند. توسط پمپی که به آن دوزینگ پمپ یا DOSING PUMP گفته می شود به دستگاه تصفیه ی آب صنعتی تزریق می شود تا از خرابی احتمالی آن جلوگیری کند. تزریق آنتی اسکالانت ها معمولا بعد از تزریق مادۀ سولفیت سدیم است، این کار به منظور حذف کلر آب انجام می شود. در بسیاری از دستگاههای اسمز معکوس همزمان با تزریق آنتی اسکالانت تزریق اسید سولفوریک نیز انجام می گیرد که انجام این کار نه تنها ph  آب ورودی را کاهش می دهد بلکه از تشکیل رسوب کربنات کلسیم بر روی سطح ممبران جلوگیری می کند.

  مضرات آنتی اسکالانت برای دستگاه تصفیه
  آنتی اسکالانت همانند دیگر محصولاتی تولیدی دیگر، با کیفیت های مختلف وارد عرصه ی بازار می شوند. پس صد البته که پایین بودن کیفیت آنتی اسکالانت avista یا فلوکن 260 می تواند تاثیرات خیلی  بدی بر روی دستگاهها داشته باشند. برخی از صاحبان صنایع متاسفانه به خاطر اینکه بتوانند خود را از دست هزینه های سرسام آور خلاص کنند از آنتی اسکالانت ارزان استفاده می کنند.

  همین مساله آینده ی بسیار بدی را برای دستگاههای تصفیه ی آب رقم میزند. روشن است که کارخانه هایی که مواد ضد رسوب تولید می کنند بر اساس بودجه ای که دارند، مواد خریداری می کنند و همین باعث می شود کارخانه های کم درآمد آنتی اسکالانت آویستا , avista, فلوکن 260 با کیفیت پایین تولید کنند. غافل از اینکه تولید بی کیفیت این مواد خسارات جبران ناپذیری در پی دارد.

  نامرغوب بودن آنتی اسکالانت، دفعات نیاز ممبران به شست و شو را افزایش می دهد و این کار برای دستگاههای تصفیه آب اصلا سودمند نخواهد بود. همینطور این ماده با کیفیت پایین موجب تعویض زود به زود ممبران می شود و همین ویژگی باعث کاهش طول عمر ممبران شده و پس از مدتی هم باعث تخریب کلی دستگاه می گردد. حتی طول عمر پمپ ها نیز تحت تاثیر این محصول نامرغوب قرار می گیرد و کاهش می یابد. از همه مهم تر این ماده ی معجزه آسا اگر  نامرغوب باشد در حق آب هم ظلم شده و باعث کاهش تولید و کیفیت آب تصفیه شده می شود. پس در نتیجه آنتی اسکالانت با کیفیت پایین خرابی زیادی به بار می آورد ولی بر عکس هرچه کیفیت مواد ضد رسوب خوب باشد می توان بهره ی بسیار زیادی برد و به مدت طولانی، آب تصفیه شده ی باکیفیت مصرف کرد.

  فواید آنتی اسکالانت avista یا فلوکن 260 برای دستگاه تصفیه

  همانطور که در مورد محلول ضد رسوب بحث شد اگر با کیفیت خوبی استفاده شود می تواند برای مصرف کننده و همینطور تولید کننده مزایای زیادی داشته باشد. آنتی اسکالانت باکیفیت باعث می شود از تشکیل رسوبات فلزات بسیار سنگین جلوگیری شود.

  یکی  از فلزاتی که باعث رسوب می شود همین فلز آهن است که آنتی اسکالانت آویستا یا فلوکن 260 با توجه به توضیحات قبل خیلی قوی عمل می کند و مانع از اکسیده سازی آهن می شود. یک ویژگی که این ماده را بین مصرف کنندگان محبوب کرده این است که در برابر رسوب گذاری کربناتی و سولفاتی عملکرد بسیار خوبی دارد و باعث تولید بیشتر می شود.

  برعکس آنتی اسکالانت بی کیفیت که طول عمر دستگاه را کاهش می دهد، اگر  باکیفیت باشد قطعا طول عمر دستگاههای تصفیه آب را طولانی تر کرده و از تخریب زود هنگام دستگاه جلوگیری می کند. به دلیل اینکه طول عمر ممبران بیشتر میشود در نتیجه نیاز نیست که مدام آنها را عوض کرد همین امر موجب کاهش هزینه تعویض ممبران ها می گردد. این حسن باعث می شود کمک بسیار بزرگی برای آنهایی باشد که از دستگاههای تصفیه آب استفاده می کنند.

  کاهش هزینه ها توسط آنتی اسکالانت با کیفیت خبر خوبی است برای مصرف کنندگانی که استرس مالی دارند. هزینه های بالا، دغدغه ی بسیاری از افراد بازاری بود ولی آنتی اسکالانت با کیفیت راه چاره ای برای این نگرانی است. در حالت کلی، محلول ضد رسوب با کیفیت، جلوی بسیاری از خسارات را خواهد گرفت و از گرفتگی ممبران ها جلوگیری می کند. آنتی اسکالانت ها به خاطر قدرت بالا، عملکرد بسیار خوبی دارند و همین مساله باعث می شود کارکرد خوبی داشته باشد و بهره ی زیادی از دستگاههای تصفیه ی آب برده شود.

  نکات ایمنی قابل توجه برای کار با آنتی اسکالانت
  نکات ایمنی آنتی اسکالانت در مورد اگر رعایت نشود خطرات بسیار زیادی را در پی خواهد داشت پس بهتر است قبل از استفاده حتما در مورد نکات ایمنی آنتی اسکالانت مطالعه ای داشته باشیم.

  این ماده اگر با پوست بدن انسان برخورد داشته باشد موجب حساسیت های پوستی و التهاب شدید پوست می شود، بهتر است از دستکش های مخصوص استفاده کرد تا مانع بروز خطا شد. در صورت اتفاق افتادن این موضوع سریعا باید دست ها و جاهایی از پوست  که با این مواد ضد رسوب برخورد داشته سریعا با آب به مدت 15 دقیقه شسته شود، همینطور باید لباس ها را تعویض کرد و در صورت نگرانی باید سریعا به اورژانس مراجعه کرد.
  آنتی اسکالانت را اگر بو کنیم موجب التهاب بینی و گلو یا حتی باعث تحریک سیستم ریوی می شود. اگر این مورد رعایت نشود امکان دارد سلامتی ما واقعا دچار مشکل شود. برای جلوگیری از این خطر باید از ماسک های ضد اسید مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی استفاده کرد. اگر فردی با این مشکل مواجه بشود باید سریعا او را به هوای آزاد منتقل کرد. در صورت مشاهده ی حال نامناسب فرد باید از دستگاههای تنفس مصنوعی و اکسیژن استفاده کرد.
  آنتی اسکالانت را اگر بخواهیم از فاصله ی نزدیک ببینیم طوری که با چشم ما برخورد داشته باشد در این صورت باعث سوختگی چشم می شود و خدای ناکرده احتمال دارد تا آخر، دیدن زیبایی های دنیا را از دست بدهیم. این اتفاق اگر برای کسی رخ بدهد بسیار تلخ خواهد بود. برای همین توصیه می شود از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود. در صورت بروز هرگونه اتفاق برای چشم فورا چشم ها باید با آب به مدت 15 دقیقه شسته بشوند در صورت نیاز به پزشک مراجعه شود.
  این ماده ضد رسوب اگر به صورت اتفاقی بلعیده شود اتفاق بدی برای سیستم بدنی است زیرا موجب سوزش معده شده و سیستم گوارش را درگیر می کند. این اتفاق ممکن است برای هرکسی بیفتد. در این صورت نباید به هیچ عنوان فرد را مجبور به استفراغ کرد. بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید و اگر طرف مقابل در هوشیاری بود به او آب میوه بدهید تا بنوشد یا اگر حال مساعدی نداشت حتما به اورژانس مراجعه کنید.

  مواد شیمیایی ضد رسوب در عین اینکه عوارض بسیار مفید برای دستگاههای تصفیه ی آب دارند می تواند در صورت بروز هرگونه خطا خسارات جبران ناپذیری برای جسم افرادی که با آن کار می کنند داشته باشد. برای جلوگیری از هرگونه اتفاق ناگوار نکات ایمنی که توضیح داده شد، توصیه می شود. همچنین تاکید می شود به استفاده از لباس کار ضد اسید مقاوم در برابر مواد شیمیایی. همچنین برای جلوگیری از آسیب های احتمالی بهتر است از چکمه های ضد اسید نیز استفاده شود.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :