دور ریز آب دستگاه تصفیه آب چقدر است

توضیحات:

 • به نام خدا

  مهمترین عامل مقدار دور ریز یا پسآب آن است، زمانیکه دستگاه روشن است و عمل تصفیه آب را انجام می دهد مقداری از آب هدر می رود، البته این آبی که بعنوان پسآب وارد لوله های فاضلاب زیر سینک می شود همان آلودگی های درون آب است که توسط دستگاه گرفته می شود و باید به خارج از دستگاه هدایت شود . حال این پرسش مطرح می شود که دور ریز این آب تصفیه نشده چقدر است ؟

  عوامل تاثیر گذار بر مقدار آب پسآب یا تصفیه نشده

  مقدار ppm آب وارد شده به دستگاه چه میزان است
  آیا آب شهری شور است یا شیرین ؟
  سختی آب  دستگاه که بر واحد ppm سنجیده می شود در خروجی نهایی چقدر است ؟
  از چه نوع ممبران با چه مشخصات فنی استفاده می شود و ظرفیت ممبران در ساعت چند لیتر است ؟
  طول عمر مفید ممبران دستگاه شما به سرآمده یا اینکه هنگام تعویض آیا بصورت صحیح قرار گرفته است یا خیر ؟
  اینها که در بالا اشاره کردیم درواقع میتوانند عامل تاثیر گذار بر روی مقدار حجم پسآب یا آب دفع شده باشد که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت .

  مقدار آب پسآب یا دور ریز چقدر باید باشد :
  پاسخ : مقدار این آب دور ریز یا اصطلاحا پسآب که از طریق یک شیلنگ با بست پلاستیکی سیاه رنگ به یکی از لوله های خروجی فاضلاب زیر سینک ظرفشویی متصل است میتواند تحت عوامل تاثیر گذار زیادی کم یا زیاد باشد . بعنوان مثال : بصورت نرمال میزان آب تصفیه شد و پسآب 50-50 است، یعنی اگر دستگاه شما در روز 20 لیتر آب تصفیه کند و شما همان 20 لیتر آب را مصرف کنید به همان مقدار یعنی 20 لیتر پسآب وارد لوله های فاضلاب شما خواهد شد . در واقع همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم این پسآب همان آلودگی های داخل آب است که توسط دستگاه گرفته می شود .

  اما ما برای این مشکل یک راه حل ساده پیدا کرده ایم، ما مقداری از آب پسآب را (حدودا 85%) را بوسیله شیلنگ و جریان بای پاس مجددا به ورودی آب خام دستگاه وارد میکنیم تا بعنوان مثال، مقدار آب پسآب از 20 لیتر در ساعت به 5 لیتر کاهش پیدا کند.

  بست پسآب 

  نحوه بستن بست پسآب دستگاه

  مقدار خروجی آب تصفیه شد به فاضلاب

  بستن پسآب دستگاه

  آیا از پسآب یا دور ریز آب میشود برای مصارف دیگر استفاده کرد یا خیر :
  پاسخ : بله می شود ولی باید با احتیاط استفاده کنید، زیرا پسآبی که از دستگاه خارج می شود دارای غلطت بسیار زیادی از مواد محلول سمی و غیر سمی مضر است و میتواند برای گیاهان – جانوران – ماهی ها و … کشنده و سمی باشد ولی اگر قصد استفاده از پسآب برای آبیاری گیاهان گلخانه ای آپارتمان خود را دارید میتوانید آن را با مقداری آب شهری مخلوط کرده و سپس استفاده کنید .

  بر برخی سایت ها دیده ایم که به اشتباه توصیه میکنند از این پسآب برای گیاهان یا ماهی ها و سایر جانداران استفاده کنید که ما اکیدا این کار را به شما پیشنهاد نمیکنیم، در واقع با مخلوط کردن مقداری آب شهری با پسآب یا آب دور ریز دستگاه تصفیه میتوانید برای مصارف فوق بکار ببرید ولی هیچگاه از پسآب خالص استفاده نکنید . استفاده از پسآب برای مصارف شستشو باعث ایجاد لکه در سطوح می شود مخصوصا شستشوی خودرو یا کف های سرامیکی و یا پارکت که این مورد را نیز ما به شما پیشنهاد نمیکنیم .

  اما میتوانید از پسآب یا فاضلاب خارج شده از دستگاه بعنوان آب سیفون استفاده کنید، البته ناگفته نماند استفاده از این آب برای سیفون باعث تولید بوی نامطبوع می شود، وجود آلودگی های محلول مانند انگل – نیترات – نیتریت – نمک – آلودگی های شیمیایی آنهم در غلظت بالا و همگی در یک مکان میتواند باعث بروز برخی حساسیت های پوستی شود . هنگام استفاده مجدد از دور ریز آب تصفیه به این نکات توجه کنید .

  پسآب یا دور ریز آب دستگاه تصفیه :


  زمانیکه دستگاه روشن است مانع خروج پسآب و آب دور ریز از دستگاه نشوید، سیستم های اسمزمعکوس یا RO به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که اگر جلوی خروج پسآب گرفته شود پس از مدت کوتاهی دستگاه یا خاموش می‌شود یا در عملکرد سیستم برقی آن اختلال به وجود می آید که در واقع این یک نوع آلارم برای این منظور در نظر گرفته شده است . سیستم تصفیه آب اسمز معکوس دارای پسآب است و نمی‌توان این پسآب را از سیستم حذف کرد .

  آیا خروج این آب بصورت همیشگی و دائم است ؟

  پاسخ : خیر، زمانیکه دستگاه بصورت اتوماتیک و پس از پرشدن مخزن ذخیره آب خاموش می شود جریان خروجی آب دور ریز تقریبا پس از حداکثر 3 دقیقه قطع می شود این بخاطر فشار بالای اسمزی در فیلترها و دستگاه است و کاملا طبیعی است .

  حجم و دبی این آب ( پسآب ) در دستگاه های صنعتی چه میزان است ؟

  پاسخ : مقدار این آب در دستگاه های صنعتی بمراتب ( بعلت حجم بیشتر تصفیه آب ) بیشتر است اما در دستگاه های تصفیه آب صنعتی این امکان وجود دارد که بتوان مقداری از این آب را مجددا وارد سیستم کرده و آن را کنترل نمود .

  سیستم های زیر دور ریز آب ندارند :

  دستگاههای تصفیه فیلتراسیون
  سیستم های تبادلی مانند رزین ها
  اولترافیلتراسیون ها
  برای اینکه بتوانید مقدار این آب را کاهش دهید از سرویسکار خود بخواهید به شیلنگ خروجی پسآب دستگاه یک 3 راهی وصل کند و خروجی شیلنگ را همراه با یک عدد چک ولو یا رابط یکطرفه به ورودی آب دستگاه که از زیر سینک ظرفشویی منشعب شده متصل کند. به این صورت هنگامیکه دستگاه روشن می شود مقدار دور ریز آب شما به طرز شگرف و باورنکردنی کاهش می یابد .


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :