فیلتر آب یخچال و تفاوت آن با تصفیه آب خانگی

توضیحات:

 • به نام خدا

  بیشتر یخچال هایی که دارای آبسردکن هستند بیشتر آنها دارای فیلتر آب یخچال هستند. این فیلتر ها وظیفه حذف ناخالصی ها و گل و لای موجود در آب را بر عهده دارند. بسته به نوع یخچال و برند آن فیلترهای آن متفاوت هستند و در حالت کلی فیلتر های یخچال به دو دسته زیر تقسیم می شود :

  ۱- فیلتر داخلی یخچال
  این نوع فیلتر بیشتر از نوع کربن اکتیو است که در ورودی آبسردکن نصب می شود. فیلتر کربن کلر موجود در آب را از بین می برد و طعم و بوی آن را بهبود می بخشد. این فیلتر آلاینده ها و فلزات سنگین موجود در آب را حذف می کند. فیلتر داخلی یخچال دارای اشکال متفاوتی است که اساس کار و نصب آن شبیه به هم است. انواع مختلف این فیلتر به شکل استوانه ای , لیوانی و غیره است. برای باز کردن آنها باید ۹۰ در جه خلاف عقربه ساعت آن را بچرخانید و برای بستن و جازدن آن باید ۹۰ درجه در جهت عقربه های آن را بچرخانید.

  اگر یخچال دارای فیلتر داخلی نباشد بنابراین امکان نصب یک فیلتر خارجی در پشت یخچال و ورودی آب وجود دارد. این فیلتر حالت کپسول شکل دارد و هر طرف آن یک سوراخ برای اتصال به شلنگ دارد. یک طرف فیلتر ورودی و طرف دیگر آن خروجی است که با فلش مشخص شده است . ابتدای فلش ورودی و انتهای آن خروجی به سمت یخچال است.

  بنابراین در برخی موارد خروجی دستگاه تصفیه آب خانگی را به یخچال متصل می کنند که در اینصورت دیگر نیازی به استفاده از خود فیلتر یخچال نمی باشد حتی نیازی به تعویض آن نیز نخواهد بود. استفاده از فیلتر های بیرونی می تواند به افزایش عمر فیلتر های داخلی یخچال کمک زیادی کنند. در مواردی که یخچال فیلتر داخلی برای آبسردکن ندارد باید حتما به فکر متصل کردن یک فیلتر بیرونی به یخچال باشید که از به وجود آمدن رسوب در لوله و مخازن و صرف هزینه های گزاف جلوگیری شود.

  فیلتر خارجی یخچال ساید سامسونگ

  عمر مفید فیلتر آب یخچال چقدر است ؟
  برای فهمیدن بهترین زمان برای تعویض فیلتر آب یخچال دو راه وجود دارد :

  ۱- بر روی فیلتر یخچال مدت زمان استفاده از فیلتر درج شده است که معمولا بین ۶ ماه تا ۱ سال است. معمولا فیلترهای داخلی یخچال عمری ۶ ماهه دارند ولی فیلتر های بیرونی براساس نوع فیلتر بین ۶ ماه تا ۱ سال دوام دارد.

  ۲- دومین راه برای تعویض فیلتر آب یخچال نمایشگر مخصوص پلن یخچال است که با نشان دادن فیلتر یخچال با چراغ قرمز زمان مناسب تعویض آن را به شما نشان می دهد.

  لازم بذکر است که تعویض به موقع فیلتر یخچال اهمیت زیادی دارد چراکه مواد داخلی آن اشباع شده و دیگر عمل تصفیه آب را به درستی انجام نمی دهد. علاوه بر این مواد داخلی فاسد شده و محلی برای رشد باکتری ها فراهم می شود و با گذشت زمان کاملا کیپ شده و امکان عبور آب از آنها وجود ندارد.

  عوارض تعوض نکردن فیلتر یخچال ساید
  همانطور که گفته شد تعویض به فیلتر یخچال ساید اهمیت زیادی دارد به دلیل اینکه ممکن است فیلتر اشباع شود و مواد دیگری به آب اضافه شود و عوارض زیادی برای سلامتی داشته باشد. این عوارض و خسارات شامل موارد زیر است :

  فیلتر آب یخچال ساید بای ساید

  ایجاد مشکل در آبرسانی یخچال و گرفتگی آن : به دلیل اینکه اگر فیلتر آب یخچال اگر اشباع شود قادر نیست گل و لای و ماسه موجود در آب را حذف کند که این امر موجب می شود این آلاینده ها وارد شبکه آبرسانی یخچال شود و باعث بسته شدن مجرای عبور آب شود. هزینه تعمیر آبرسانی یخچال خیلی بیشتر از تعویض فیلتریخچال است.
  خراب شدن شیربرقی : کاهش فشار آب و بسته شدن مجاری آب باعث می شود شیر برقی زمان طولانی کار کند و این باعث خرابی و کاهش طول عمر مفید آن می شود.
  ایجاد آلودگی در یخچال : در صورت اشباع شدن فیلتر گل و لای و ماسه وارد سیستم آبرسانی یخچال می شود که باعث ایجاد رسوب یا تشکیل خزه یا لجن در آن می شود. در این موارد راهی جز اسید شویی یا تعویض سیستم شلنگ کشی نخواهید داشت.
  وجود آلاینده های شیمیایی در آب آشامیدنی : فیلتریخچال اگر سالم باشد کلیه آلاینده های شیمیایی از جمله کلر را حذف می کند. در غیر این صورت آلاینده های شیمیایی وارد آب شرب می شود.
  بوی نامطبوع آب : در صورت مشکل داشتن فیلتر بو و طعم احتمالی آب برطرف نمی شود بنابراین ممکن اسن آب بوی بدی داشته باشد.
  تغییر رنگ آب آشامیدنی : در صورت عدم تعویض به موقع فیلتر امکان تغییر رنگ آب و تولید زرد آب وجود دارد.
  خرابی فیلترهای دیگر : اگر فیلتر یخچال به موقع تعویض نشود امکان آسیب دیدن فیلتر های دیگر خصوصا فیلتر های بیرونی که پشت یخچال نصب می شوند , وجود دارد.
  تفاوت فیلتر یخچال و دستگاه تصفیه آب خانگی
  دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلتر یخچال از لحاظ برخی موارد با هم تفاوت دارند . از نظر فیلتر های مورد استفاده , زمان تعویض و نحوه عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند :

  ۱- فیلترهای مورد استفاده
  در یخچال های ساید بای ساید  از فیلتر های کربن اکتیو استفاده می شود که دارای قابلیت حذف کلر از آب هستند و طعم و بوی آن را بهبود می دهد. بنابراین فیلتر کربن توانایی حذف تمام آلاینده های شیمیایی را ندارد. به همین دلیل در دستگاه های تصفیه آب خانگی برای مرحله پیش تصفیه از این فیلتر به همراه فیلتر الیافی و کربن بلاک استفاده می شود.

  در دستگاه تصفیه آب با فرآیند اسمز معکوس علاوه بر مرحله پیش تصفیه از فیلتر ممبران نیز استفاده می شود که آلاینده های باقی مانده از فیلتر کربن کاملا حذف شوند. بنابراین فیلتر کربن موجود در بخچال نمی تواند کلیه آلاینده های شیمیایی را حذف کند. در حالی که با خرید دستگاه تصفیه آب خانگی می تواند آلاینده هایی مانند سرب , نیترات , آرسنیک , کروم , کیست ها و باکتری ها را کاملا حذف می کند.

  ۲- نحوه عملکرد
  دستگاه تصفیه آب خانگی در چند مرحله آب را تصفیه می کند و آب با عبور از فیلتر های مختلف تصفیه می شود. در حالی که فیلتر مورد استفاده در یخچال از نوع کربن اکتیو است و ممکن است کلیه آلاینده های شیمیایی حذف نشود. بنابراین آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خصوصا اسمز معکوس کیفیت بالاتری نسبت به آب خروجی یخچال خواهد داشت.

  محل نصب دستگاه های تصفیه آب خانگی معمولا در زیر سینک است و آب تصفیه شده توسط شیر برداشت مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که فیلتر یخچال معمولا در پشت یخچال متصل شده یا از فیلتر های داخلی استفاده می شود.

  آب تولید شده توسط یخچال به صورت سرد یا یخ مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که آب خروجی از دستگاه تصفیه آب در دمای محیط است. البته لازم بذکر است  یخ تولید شده توسط آب تصفیه شده با دستگاه تصفیه خانگی بسیار شفاف و بلوری است و برای استفاده در نوشیدنی ها بسیار جذاب است.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :