25 روش برای کاهش مصرف آب و صرفه جویی در آب

توضیحات:

 • به نام خدا
  با کاهش مصرف آب و صرفه جویی در مصرف آب به خود و جامعه خود کمک کنید. صرفه‌جویی در مصرف آب در خانه نیاز به هیچ هزینه اضافی ندارد. بااینکه وسایل و دستگاه‌هاي‌ صرفه‌جویی آب مختلفی در بازار وجوددارد، اما حتی بدون کمک گرفتن از این وسایل هم میتوانید در مصرف آب صرفه‌جویی کنید.

   به عنوان مثال، ۷۵ درصد از آب استفاده‌شده‌ در خانه‌ها مربوط به حمام و ۲۵ درصد آن مربوط به دستشویی میشود. با نصب شیرهای کم‌فشار و تقویت‌کننده‌هاي‌ شناور که هزینه چندانی ندارند میتوانید به میزان قابل‌توجهی در مصرف آب ماهیانه خانه‌تان صرفه‌جویی کنید.

  وقتی همه ی اعضای خانواده از اهمیت بحران کمبود آب آگاه باشند، صرفه‌جویی در مصرف آن به مسئله‌اي طبیعی در خانه تبدیل خواهد شد. والدین حتما برای آموزش فرزندانتان برای استفاده از روش‌هاي‌ صرفه‌جویی‌کننده در مصرف آب زمان بگذارید. یادتان باشد مسئله کمبود آب را جدی بگیرید و صرفه‌جویی در مصرف آن رابه یکی از عادت‌هاي‌ خانواده درآورید.

  صرفه‌ جویی در مصرف آب در خانه‌

  1. شیر و لوله‌هاي‌ آب را چک کنید که نشتی نداشته باشند.
  یک چکه کوچک از شیر آب قدیمی و خراب میتوانید 75 لیتر آب را دریک روز هدر دهد. نشت‌هاي‌ بزرگ تر این هدر رفتن آب رابه صدها لیتر در روز می رسانند.

  2. از دستشويي به عنوان زیرسیگاری یا سطل آشغال استفاده نکنید.
  هر بار که بخاطر دور ریختن ته سیگار یا دستمال کاغذی یا آشغال‌هایي مثل این سیفون دستشويي را میزنید، 20 تا 25 لیتر آب هدر خواهد رفت.

  3. دستشويي‌ها را برای نشتی چک کنید.
  کمی رنگ خوراکی در مخزن دستشويي فرنگی بریزید، اگر بدون سیفون زدن، رنگ تا ۳۰ دقیقه به کاسه دستشويي تراوش کرد، نشتی وجوددارد که باید بلافاصله تعمیر شود.

  4. از کنتور آب برای چک کردن نشتی‌هاي‌ پنهان آب استفاده کنید.
  کنتور آب خانه را بخوانید، دو ساعت از آب استفاده نکرده و دوباره شماره آنرا بخوانید. اگر شماره یکسان نباشد حتما نشتی در خانه وجوددارد.

  5. از سردوشی‌هایي که در مصرف آب صرفه‌جویی می کند و همچنین شیرآب‌هاي‌ کم‌فشار استفاده کنید.
  نصب این سردوشی‌ها بسیار ساده بوده و هزینه بسیار کمی هم به دنبال دارد. یادتان باشد، دوش‌هاي‌ طولانی با آب داغ، در هر دقیقه 20 تا 35 لیتر آب هدر میدهد. زمان دوش‌ گرفتن‌هایتان را محدودتر کنید.

   

  6. در مخزن دستشويي بطری‌هاي‌ پلاستیکی یا تقویت‌کننده شناور قرار دهید.
  برای صرفه‌جویی در آب و کاهش هدر رفتن آن، به ارتفاع ۲ تا ۵ سانت داخل دو بطری پلاستیکی رابا سنگ‌ریزه پر کنید تا سنگین شوند. بطری‌ها را پر از آب کنید، در انها را ببندید و انها را در مخزن دستشويي فرنگی قرار دهید. همچنین می توانید یک تقویت‌کننده شناور ارزان خریداری کرده ودر دستشويي نصب کنید. اینکار از هدر رفتن ده‌ها لیتر آب در روز پیشگیری می کند.

  خاطرجمعی یابید که حداقل 10 لیتر در مخزن دستشويي آب باشد تا سیفون درست کار کند. اگر آب کافی برای سیفون زدن در مخزن نباشد، فرد اهرم را بیشتر به سمت پایین نگه خواهد داشت. مطمئناً یک‌بار سیفون زدن درست که 7.5 لیتر آب مصرف می کند، بسیار بهتر از دو بار سیفون زدن ناقص است که هربار 1.5 لیتر آب هدر میدهد.

  7. لوله‌هاي‌ آب را عایق بندی کنید.
  عایق کردن لوله‌ها کاری راحت و کم‌هزینه است. با این روش آب بسیار سریع تر داغ شده و از هدر رفتن آب وقتی منتظر گرم شدن آن هستید پیشگیري خواهد شد.

   

  8. دوش‌هاي‌ کوتاهتر بگیرید.
  یک راه برای کاهش مصرف آب این است که در زمان دوش گرفتن موقع شستن خود آب را بسته و فقط برای آب گرفتن و شست و شوی کف‌ها آنرا باز کنید. دریک دوش ۴ دقیقه‌اي حدود 75 تا 150 لیتر آب مصرف میشود.

  9. موقع مسواک زدن آب را ببندید.
  نیازی نیست که وقتی مشغول مسواک زدن هستید آب همان‌ گونه باز بماند. فقط کافی است ابتدا آنرا باز کرده، مسواکتان را خیس کنید و آب را ببندید ودر آخر کار موقع آب کشیدن دهان آنرا باز کنید.

  10. ریش‌تراشتان را در سینک دستشویی آب بگیرید.
  کاسه دستشویی رابا چند سانتی‌متر آب گرم پر کنید و برای آب گرفتن ریش تراشتان از این آب استفاده کنید.

  11. ماشین ظرفشویی و لباسشویی را پُر استفاده کنید.
  برای صرفه‌جویی بهینه در مصرف آب، ماشین ظرفشویی و لباسشویی باید حتما با ظرفیت کامل مورد استفاده قرار گیرند. بیشتر تولید کنندگان شوینده‌هاي‌ مخصوص ماشین ظرفشویی توصیه می کنند که ظروف را قبل از گذاشتن در ماشین، آب نگیرید تا در مصرف آب صرفه جویی شود.

  درمورد ماشین لباسشویی نیز از زدن دکمه دور اضافه خودداری کنید زیرا دستگاه برای آبگیری بیشتر لباسها ۲۰ لیتر بیشتر آب مصرف خواهد کرد. وقتی می خواهید دستگاه را نصفه پر کنید، سطح آب را مطابق با حجم لباس‌ها تعیین کنید. دستگاه‌هاي‌ لباس‌شویی قدیمی‌تان را عوض کنید. ماشین لباسشویی‌هاي‌ جدید ۵۰-۳۵ درصد آب و ۵۰ درصد انرژی کمتری برای هر بار کار کردن مصرف میکنند.

  12. استفاده از دستگاه‌هاي‌ دفع آشغال را محدود کنید.
  این دستگاه‌ها که زیر سینک ظرفشویی نصب میشوند برای عملکرد درست به آب زیادی نیاز دارند و میزان مواد جامد داخل انبار فاضلاب خانگی را بیشتر کرده که موجب مشکل میشود.

  13. وقتی میخواهید ظرف‌ها رابا دست بشویید، آب را مداوم باز نگذارید.
  اگر کاسه ظرفشویی‌تان دوتایی است، یکی از آن ها رابا آب و مایع ظرفشویی و یکی رابا آب تمیز پر کنید. اگر کاسه‌ ظرفشویی‌تان یکی است، ظرف‌هاي‌ شسته‌شده را در سبد ظرف بگذارید و با اسپری آب یا کاسه آب داغ آن ها را بشویید.

  14. موقع شستن سبزیجات شیر آب را باز نگذارید.
  کافی است سبزیجات را در کاسه پُرشده با آب ظرفشویی خیس کنید.

  15. یک بطری آب آشامیدنی در یخچال بگذارید.
  باز گذاشتن شیر آب برای به منظور خنک شدن برای نوشیدن موجب هدر رفتن آب می شود. میتوانید آب آشامیدنی‌تان را در بطری در یخچال نگه‌داری کنید.

  25 روش برای کاهش مصرف آب و صرفه جویی در آب

  صرفه‌جویی در مصرف آب در حیاط و باغ

  16. گیاهانی مقاوم دربرابر بی‌آبی در باغچه حیاط بکارید.
  تعداد زیادی از گل‌ها و گیاهان به آب بسیار کمتری نیاز دارند تا شادابی و طراوت خودرا حفظ کنند. سعی کنید گیاهان خاص منطقه خودتان را در باغچه بکارید زیرا آب بسیار کمتری نیاز دارند و نسبت به بیماری‌هاي‌ منطقه‌اي گیاهان مقاوم‌تر هستند. همچنین دقت کنید که گیاهان با میزان نیاز به آب یکسان رابه صورت گروه‌بندی شده در باغچه بکارید.

  17. یک لایه کود دور درخت‌ها و گیاهان بریزید.
  کود تبخیر آب را کندتر خواهد کرد و به رشد گیاهان کمک می کند. افزودن 5 تا 7 سانت کود طبیعی به باغچه توانایی خاک برای حفظ آب خودرا افزایش می دهد.

  18. کف حیاط را آب ندهید.
  شلنگ را طوری تنظیم کنید که به گل‌ها و گیاهان آب بخورد نه کف حیاط.

  19. فقط در مواقع لزوم به باغچه آب بدهید.
  یک راه خوب برای این که بفهمید باغچه‌تان به آبیاری نیاز دارد یا نه این است که پایتان را روی چمن‌هاي‌ کف باغچه بگذارید، اگر با قدم برداشتن شما علف‌ها به سمت بالا برگردند، یعنی نیازی به آبپاشی ندارند. اگر صاف بمانند یعنی باغچه‌ آماده آبیاری است. بلندتر نگه داشتن چمن‌هاي‌ کف باغچه همچنین حفظ آب پای گیاهان را افزایش میدهد.

  بیشتر باغچه‌ها فقط به یکبار در هفته آبیاری نیاز دارند. در فصل‌هاي‌ خشک می توانید آبیاری باغچه رابه کل متوقف کنید و باغچه خشک و قهوه‌اي خواهد شد. با آمدن هوای خنک‌تر شبنم صبحگاهی و باران باغچه را دوباره به حالت طبیعی خودش برمی‌گرداند. شاید این باعث شود در تابستان باغچه‌تان خشک باشد اما آب بسیار زیادی را صرفه‌جویی خواهد کرد.

  20. باغچه را عمیق آبیاری کنید.
  آب دادن به باغچه رابه اندازه‌اي انجام دهید که آب به خوبی به ریشه گیاه نفوذ کند. آبپاشی سطحی هم سریع تبخیر می شود و هم فایده چندانی برای ریشه گیاه نخواهد داشت. برای این که بفهمید تا چه اندازه باید آب را پای یک گیاه بگیرید، یک قوطی کنسرو خالی کنار آن بگذارید، وقتی قوطی پُر شد، آبپاشی شما کافی است.

  21. آبیاری باغچه را در ساعات اولیه روز انجام دهید.
  آبیاری گیاهان در اول صبح بسیار بهتر از شب است زیرا از رشد قارچ‌ها پیش گیری میکند. همچنین آبیاری در صبح زود و اواخر شب تبخیر شدن آب پای گیاهان را نیز کاهش می دهد. از آب دادن به گیاهان در هوای پُرباد خودداری کنید زیرا باد تبخیر آب را افزایش میدهد.

  22. از سیستم‌هاي‌ آبیاری کارآمد برای آب دادن به گل‌ها و گیاهان استفاده کنید و به انها کود طبیعی بدهید.
  اضافه کردن کودهای طبیعی به خاک باغچه به جذب و حفظ آب کمک میکند. روی قسمت‌هایي از باغچه که بتازگی گل و گیاه کاشته‌اید، کود طبیعی بریزید.

  با استفاده از راهکارهای زیاد می توانید تا حد زیادی برای آبیاری باغچه در مصرف آب صرفه‌جویی کنید:

  – نصب شلنگ‌هاي‌ جذب‌کننده
  – نصب سیستم‌هاي‌ جمع‌آوری آب باران
  – نصب سیستم آبیاری بارانی

  از آب دادن بیش از حد به گل‌ها و گیاهان خودداری کنید زیرا هم موجب از بین بردن سلامت گیاه و هم زرد شدن برگ‌هاي‌ آن ها میشود.
  برای آبیاری دستی، از سرشلنگ‌هاي‌ اسپری‌کننده استفاده کنید.

  23. موقع شستن ماشین، شیر آب را باز نگذارید.
  تا حد امکان خودرو خودرا برای شستن به کارواش ببرید ولی اگر امکانش نبود، ماشینتان رابا استفاده از یک سطل آب و شوینده بشویید. از شلنگ آب فقط برای آب کشیدن استفاده کنید. این روش تا 500 لیتر در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد کرد. یک ایده بهتر میتواند استفاده از دستگاه‌هاي‌ شست و شوی ماشین بدون آب باشد که شرکت‌هاي‌ بسیاری عرضه میکنند.

   

  24. برای شستن حیاط و پارکینگ از جارو استفاده کنید نه شلنگ.

  25. نشتی لوله‌ها، شلنگ‌ها و شیرهای آب حیاط را چک کنید.
  نشتی‌هاي‌ بیرون خانه آنقدرها بد بنظر نمی رسند چون به اندازه نشتی‌هاي‌ داخل خانه مشخص نیستند. اما به همان میزان میتوانند موجب هدر رفتن آب شوند. دقت کنید که نشتی شلنگ‌ها و شیرهای آب را مداوم چک کنید.

  کاهش مصرف آب یکی از ضرورت های زندگی در این خشکسالی میباشد.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :