آشنایی با عملکرد و ساختار مخزن تصفیه آب خانگی

توضیحات:

 • به نام خدا

  در دستگاه تصفیه آب خانگی با فرآیند اسمزمعکوس فیلتری به نام ممبران استفاده می شود که دارای منافذ ریزی است و اجازه عبور ذرات به اندازه ۰٫۰۰۰۱ میکرون را می دهد. بنابراین آب خروجی از فیلتر ممبران فشار بسیار کمی دارد بنابراین اگر مصرف کننده بخواهد به طور مستقیم از آب استفاده کند ممکن است برای پر کردن یک لیوان چند دقیقه منتظر بماند. برای حل این مشکل از مخزن ذخیره آب و پمپ استفاده می شود. مخزن تصفیه آب از دو بخش تشکیل شده شامل:

  یک بخش شامل آب تصفیه شده و آماده مصرف
  بخش دیگر هوای فشرده شده
  این دو بخش از طریق یک دیواره انعطاف پذیر از یکدیگر جدا می شوند.

  با مخزن دستگاه تصفیه آب دیگر نیازی نیست که مدت زیادی منتظر پر شدن لیوان آب باشید به دلیل اینکه به محض باز شدن شیر برداشت فشار هوای داخل مخزن از طریق دیافراگم به آب تصفیه شده وارد می شود و باعث می شود که آب با فشار مناسب در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

  هنگام خالی شدن آب داخل مخزن حسگرهای موجود در دستگاه تصفیه آب افت فشار داخل مخزن را تشخیص داده و باعث می شود که دستگاه تصفیه آب دوباره به کار بیفتد بنابراین آب تصفیه شده بعد از فیلتر ممبران در مخزن ذخیره می شود و به هنگام پر شدن فرآیند تولید تصفیه آب متوقف می شود.

  نکات استفاده از مخزن تصفیه آب خانگی
  اگر قصد دارید بیشتر از یک هفته از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده نکنید برای جلوگیری از بو گرفتن آب و تغییر مزه آب بهتر است دستگاه را از برق بکشید و آب مخزن را کاملا تخلیه کنید و شیر ورودی آب را ببندید.
  آب جمع شده در مخزن را به محض نصب دستگاه تصفیه آب استفاده نکنید بهتر است که شیر را باز بگذاریم که آب مخزن تصفیه آب کاملا تخلیه شود.
  ار طعم و مزه آب تغییر کرده باشد بهتر است مخزن را از دستگاه جدا کنید و آن را شستشو دهید.
  بازه فشار کاری مخزن از ۷ تا ۱۰ psi است بنابراین زمانی که فشار آن کمتر از ۷ psi شد باید مخزن شارژ شود.
  جنس مخزن تصفیه آب بهتر است استیل یا پلی اتیلن باشد.
  فیلترهای دستگاه تصفیه آب خصوصا کربن باید کیفیت خوبی داشته باشد که آب خروجی از مخزن طعم و مزه خوبی داشته باشد.
  محل قرار گیری مخزن در دستگاه تصفیه آب خانگی
  مخزن تصفیه در دستگاه تصفیه اسمز معکوس بعد از فیلتر ممبران متصل می شود و آب از فیلتر ممبران به مخزن وارد می شود. بعد از مخزن فیلتر های پست کربن , مینرال و قلیایی قرار می گیرند. دلیل قرار گرفتن این فیلترها بعد از مخزن تصفیه آب برای اضافه کردن املاح مفید و مواد معدنی به آب تصفیه شده است و نقش فیلتر پست کربن بهبود بو و مزه آبی است که از مخزن خارج می شود. اگر مخزن تصفیه آب در مرحله آخر و بعد از این فیلتر ها قرار گیرد ممکن است با اضافه شدن این املاح به آب و ماندن آن در مخزن  طعم و بوی نامطبوعی به خود بگیرد.

  راه های جلوگیری از بو گرفتن مخزن تصفیه آب
  برای جلوگیری از بو گرفتن آب در مخزن اولین نکته تعویض به موقع فیلتر ممبران است در غیر اینصورت ممکن است ذرات بیشتری از این فیلتر عبور کنند و باعث بو گرفتن آب ذخیره شده در مخزن شوند. علاوه بر این اگر قرار است مدت زمان زیادی از دستگاه تصفیه آب استفاده نکنید بهتر است مخزن را تخلیه کنید.

  فیلتر مرحله پنجم یا کربن خطی باید کیفیت خوبی داشته باشد چراکه در غیر اینصورت ممکن است باعث طعم و مزه نامطبوع آب شود. علاوه بر این شلنگ های دستگاه تصفیه آب باید از نوع مرغوب انتخاب شود که از که باعث بو گرفتن آب نشود.

  جنس مخزن تصفیه آب یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن توجه کنید به دلیل اینکه اگر دارای استانداردهای لازم نباشد می تواند در طعم بد آب موثر باشد.

  زمان تعویض مخزن تصفیه آب
  عمر مفید مخزن تصفیه آب به تعویض به موقع فیلتر های تصفیه آب بستگی دارد. اگر فیلتر های به موقع تعویض گردند عمر مفید مخزن تصفیه آب افزایش می یابد. اما بهترین زمان برای تعویض مخزن تصفیه آب هر سه سال یکبار است.


 • تهیه و تنظیم توسط آبشار آبی
  تماس : 09391156079
  انتشار مطلب در :